DE Daniel Toșa | Actualizat: 05.08.2024 - 08:28
Festivalul golurilor în victoria dramatică a U Cluj în derby-ul cu CFR. S-a înscris din „foarfecă” - Foto: Facebook/U Cluj

Festivalul golurilor în victoria dramatică a U Cluj în derby-ul cu CFR. Universitatea Cluj a obținut o victorie importantă împotriva rivalei locale CFR Cluj, cu scorul de 3-2, duminică seara, într-un meci disputat în deplasare în cadrul etapei a patra a Superligii de fotbal.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 24, printr-un spectaculos gol din foarfecă al lui Adrian Păun.

Universitatea Cluj a avut o șansă importantă în minutul 35, când Vladislav Blănuță a ratat, mingea sa fiind respinsă de Armend Thaqi înainte de a depăși linia porții.

Gazdele au fost aproape să-și mărească avantajul în minutul 54, dar șutul lui Andrei Artean a lovit bara. În ultima jumătate de oră a meciului, Universitatea Cluj a reușit o revenire spectaculoasă, marcând trei goluri.

Lucas Masoero a egalat în minutul 59 după o centrare a lui Dan Nistor. Zece minute mai târziu, Nistor a transformat un penalty, acordat după un henț comis de Matei Ilie, aducând Universitatea Cluj în avantaj.

Peter Michael a egalat pentru CFR Cluj în minutul 72, dar Ovidiu Popescu a adus victoria Universității cu un gol marcat în minutul 77, cu o lovitură de cap la centrarea lui Ovidiu Bic. Bic a fost aproape de a mări diferența, lovind bara în minutul 80.

În minutul 57, arbitrul Radu Petrescu a întrerupt jocul pentru două minute după ce Dan Nistor și arbitrul asistent Mihai Grigoriu au fost loviți de obiecte aruncate din tribună.

CFR Cluj a suferit astfel a doua înfrângere consecutivă pe teren propriu, după ce a pierdut anterior cu 0-2 în fața Universității Craiova.