DE Mircea Neacșu | Actualizat: 24.03.2024 - 09:01
F1, MP al Autraliei: Sainz pe 1 și dublă Ferrari, deși Max a plecat din pole. Ce s-a întâmplat? - Foto: Facebook/Scuderia Ferrari
F1, MP al Autraliei: Sainz pe 1 și dublă Ferrari, deși Max a plecat din pole. Ce s-a întâmplat? - Foto: Facebook/F1

Max Verstappen a plecat din pole în MP al Australiei, iar coechipierul său de la Red Bull de pe 3. Nimic nu părea că-l poate opri, după ce a câștigat primele două etape. Dar, surpriză! De această dată, victoria a fost a lui Sainz și Ferrari a făcut și prima dublă după 2 ani.

Triplul campion mondial Max Verstappen (Red Bull) a fost cu aproape trei zecimi de secundă mai rapid în calificări decât Carlos Sainz, care a revenit în cockpit după operația de apendicită din Arabia Saudită. Pe locul 3 grilei s-a aflat Sergio Perez (Red Bull), pe 4 Lando Norris (McLaren) și pe 5 Charles Leclerc (Ferrari). Dar, în motorsport nimic nu e sigur până nu treci linia de sosire.

La două săptămâni dupa intervenția chirurgicală de scoatere a apendicelui și cu una dintre incizii fix în zona unde se prind centurile pe abdomen, Carlos Sainz a facut o cursa fantastică la Melbourne, l-a depășit pe Max după 3 tururi și a câștigat Marele Premiu al Australiei.

Sigur, a profitat și de faptul că Max Verstappen a avut probleme tehnice, a rămas fără frâne, și a abandonat după numai 4 tururi. Dar, oricum ar fi, Sainz tot a „zburat” în Australia.

Mai mult, Ferrari a făcut și prima dublă după 2 ani de așteptări la Melbourne (ultima a fost în Bahrain, în 2022).

Plecat de pe 5, Leclerc terminat pe cea de-a 2-a treaptă a podiumului. Totodată, victoria din MP al Australiei 2024 este victoria cu numărul 224 pentru Scuderia Ferrari în Formula 1, un record absolut.

Pe 3 a încheiat cursa Lando Norris, care a luat startul de pe 4. Iar Sergio Perez, deși a plecat de pe 3, a trecut linia de sosire pe poziția a 5-a.

Lewis Hamilton a abandonat în Marele Premiu al Australiei, după ce s-a confruntat cu probleme la motor.