Dakar 2022, etapa 8: Mani Gyenes pe 5 la Malle Moto, românii cu mașini urcă în clasament

DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 11.01.2022 - 12:05
După opt etape, riderul român Mani Gyenes și-a păstrat locul 5 în clasamentul general al clasei Malle Moto. / Foto: Emanuel Gyenes - Mani, Facebook
Cele două echipaje auto românești din Dakar 2022 se află pe cele mai bune poziții de până acum. / Foto: Transilvania Rally Ria Team
La auto, Nasser Al Attiyah conduce autoritar. / Foto: Motospot bw, Facebook

După opt etape, riderul român Mani Gyenes și-a păstrat locul 5 în clasamentul general al clasei Malle Moto (fără asistență) din Dakar 2022, iar cele două echipaje auto românești au urcat în clasament pe locurile 54 și, respectiv, 59.

Pilotul britanic Sam Sunderland (KTM) a câştigat, luni, la secţiunea moto, etapa a opta a Raliului raid Dakar 2022, desfăşurată între localităţile saudite Al Dawadimi şi Wadi ad Dawasir, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe locul 45.

Sunderland a fost cronometrat pe cei 395 km cu timpul de 03 h 48 min 02 sec, fiind urmat de chilianul Pablo Quintanilla (Honda), la 02 min 53 sec, şi de austriacul Matthias Walkner (KTM), la 04 min 11 sec.

Gyenes a sosit al 45-lea, la 52 min 31 sec de învingător.

În ierarhia generală, Sunderland l-a deposedat de fotoliul de lider pe francezul Adrien Van Beveren (Yamaha), care a încheiat etapa pe locul 9. Walkner este al doilea în clasamentul după opt etape, la 03 min 45 sec de Sunderland, al treilea fiind Van Beveren, la 04 min 43 sec.

Sătmăreanul Gyenes se află pe 41 la general, la 05 h 50 min 08 sec de lider.

Gyenes a încheiat etapa pe 6 la clasa Malle Moto (Original by Motul), fără asistenţă tehnică, dar la general se menţine pe 5.

Marţi se desfășoară etapa a noua a cursei, în buclă la Wadi Ad Dawasir, pe 491 km, dintre care 287 km cronometraţi.

La auto, Nasser Al Attiyah conduce autoritar

Pilotul suedez Mattias Ekstroem (Audi) a câştigat luni, la secţiunea auto, cea de-a 8-a etapă a Raliului raid Dakar 2022, o specială de 395 km între Al Dawadimi şi Wadi Ad Dawasir (Arabia Saudită), fiind cronometrat cu timpul de 3 h 43 min 21 sec.

Pe locurile următoare s-au clasat francezii Stephane Peterhansel (Audi), la 49 de secunde, şi Sebastien Loeb (Prodrive Hunter), la 3 min 08 sec de învingător.

În clasamentul general, lider se menţine qatarianul Nasser Al Attiyah (Toyota Hilux), care a terminat etapa de luni pe 11, fiind întârziat de o problemă la diferenţialul maşinii sale. El este urmat la 37 min 58 sec de Sebastien Loeb şi la 53 min 13 sec de sauditul Yazeed Al Rajhi (Toyota).

Cele două echipaje auto românești din Dakar 2022 se află pe cele mai bune poziții de până acum. Mihai Ban și Cheloo (Ștefan Cătălin Ion) au terminat etapa a opta pe locul 58, la 3h 42 min 54 sec de liderul Ekstroem, iar în clasamentul general ocupă poziția 54.

Iacob Ilie Buhai și Tudor Turdean au încheiat a opta etapă pe 59 și în clasamentul general al raliului ocupă poziția 59.