Liderii coaliției de guvernare nu s-au pus încă de acord pe lista măsurilor de austeritate. Comisia Europeană cere creșterea TVA, însă președintele Nicușor Dan nu este de acord cu acesta.
În plus, mai sunt și alte măsuri dure care îi vor afecta pe românii anii viitori. Unele ar urma să intre în vigoare încă de la 1 august, anul acesta, altele, de la 1 ianuarie 2026.
Newsweek a scris mai devreme că Ilie Bolojan ar urma să anunțe zilele viitoare setul de măsuri.
Citește și: Lista finală cu măsurile de austeritate. Pensii și salarii, mai mici. TVA mai mare
Neînțelegeri pe lista cu măsuri de austeritate. Comisia Europeană ar vrea TVA de 21% de la 1 august
Nicușor Dan și Ilie Bolojan ar fi ajuns la un consens, înainte de desemnarea lui ca premier ca TVA să nu crească la 21 %, cel puțin până în luna octombrie când urma să fie făcută o analiză.
Se pare însă că discuțiile cu Comisia Europeană au dus la un alt rezultat. Surse politice spun că această majorare a TVA este inevitabilă.
Mai mult, va fi crescut și TVA la alimente și medicamente de la 9% la 11%. Măsura aceasta este contestată de PSD care a susținut ca taxa să rămână la 9%.
Iar acestea nu sunt singurele vești rele. Creșterea CASS pentru pensiile care depășesc 3.000 de lei este în discuție. Pragul acceptat anterior era de 4.000. Astfel, dacă se va lua această măsură vor fi afectați mai mulți pensionari. Iar social democrații se opun și acestui nou prag.
Newsweek a scris despre acest subiect.
Citește și: Pragul de la care se va plăti CASS la pensie scade la 3000 lei. Pensionarii pierd 800.000 000€
De asemenea, se propune introducerea contribuției obligatorii de asigurări de sănătate pentru persoanele co-asigurate și ajustarea procentelor de compensare pentru concediile medicale în funcție de durata acestora (55% pentru până la 7 zile, 65% pentru 8-14 zile, 75% pentru peste 15 zile).
Miercuri dimineață, Ilie Bolojan a avut ședință cu ministrul Finanțelor Aelxandru Nazare cu fostul ministru, actual vicepremier, Tanczos Barna, dar și cu restul vicepremierilor, precum și cu ministrul Fondurilor Europene Dragoș Pîslaru, care fac simulări pe măsurile fiscale.
Neînțelegeri pe lista cu măsuri de austeritate. Comisia Europeană ar vrea TVA de 21% de la 1 august - Foto: Guvernul României
Lista austerității: Ce se întâmplă cu TVA, pensiile, accizele?
TVA. Surse politice transmit însă că există un draft care este în discuții la guvern și conform acestuia ar urma să rămână doar două cote de TVA, iar modificările la acest capitol s-ar aplica încă de la 1 august. Se fac calculecalculele inclusiv pe cât ar însemna creșterea cotei standard până la 21% - ar aduce la bugetul de stat, în cele șase luni rămase din 2025, aproximativ 3,6 miliarde de lei.
O altă variantă luată în calcul este implementarea cotei de TVA de 11%. Astfel, potrivit draftului discutat, cota de 9% aplicabilă alimentelor, medicamentelor, pentru livrarea de apă pentru irigații, serviciile de apă și canalizare, dar și livrarea de pesticide ar putea ajunge la 11%. La fel și cota de 5% aplicabilă energiei termice, lemnelor de foc și cărților.
Singura cotă redusă care ar urma să ajungă până la 21% ar fi cea din sectorul HoReCa. Astfel, de la 9% ar putea crește la 21% pentru serviciile din sectorul hotelier, serviciilor de restaurant și catering, dar și pentru evenimente și panouri fotovoltaice.
Măsurile sunt încă discutate iar o decizie ar urma să fie luată zilele următoare.
Reamintim că președintele Nicușor Dan a promis că nu va crește TVA, iar acest lcuru a dus la lungi negocieri cu Ilie Bolojan care este de părere că este o măsură care ar trebui aplicată.
Pensie. Se fac calcule și în privița contribuției la sănătate pe care să o plătească pensionarii. Deși până acum, varianta discutată era cu aplicare pentru pensiile de peste 4.000 de lei, potrivit acestui nou draft, pragul ar putea scădea la 3.000 de lei. Adică limita de la care se percepe și impozitul pe venit de 10%.
O astfel de măsură ar aduce în jur de 1,3 miliarde de lei la buget până la final de an, scrie Digi 24.
Accize. Accizele ar urma să crească de la 1 august, pentru carburanți, tutun, alcool și cele care au conținut ridicat de zahăr. Impactul - 1,5 miliarde lei în anul 2025, respectiv 4,9 miliarde lei anul viitor.
Impozit. Se va institui un impozit suplimentar pe sectorul bancar - de la 2% la 4% pe cifra de afaceri. Impact de 334 milioane lei în 2025 și de 1,3 miliarde lei în 2026.
-Se va modifica impozitarea jocurilor de noroc. De asemena ar urma să se majoreze taxa de autorizare pentru jocurile de noroc online (de la 21% la 25%), pentru aparatele de tip “slot machine” (de la 5.300 EUR la 5.800 EUR/an), a taxei pe viciu pentru sloturi (de la 500 EUR la 1.000 EUR), a taxei de autorizare pentru pariuri în cotă fixă (de la 21% la 23%) și a cotei pentru aparatele VLT operate de Loteria Națională (de la 4,5% la 12%).
Unii bugetari vor avea salarii mai mici, alții vor pleca acasă
Sporuri. Angajații la stat vor avea salarii mai mici după ce guvernul a decis reducerea unor sporuri și plafonarea altora
Newsweek a scris despre reducerea plafonului sporului pentru condiții periculoase de la 1.500 RON la 300 RON/lună, începând cu a doua jumătate a anului 2025. Reducerea sporului pentru fonduri europene de la 50% la 35% din salariul de bază și plafonarea altor stimulente la maximum 30% din salariul de bază.
Citește și: Guvernul taie sporurile bugetarilor până în 2026. Concediu suplimentar pentru anumiți angajați
Alte măsuri:
-În cazul autorităților publice locale, se propune reducerea normativelor de personal în funcție de populație, dar și introducerea de condiționalități bazate pe performanță (ex. legarea transferurilor de rata de colectare a taxelor locale și cofinanțarea obligatorie a investițiilor naționale).
-Companiilor de stat care înregistrează pierderi ar putea să le fie reduse, treptat, subvențiile bugetare, iar activitățile care nu aduc profit ar putea fi restructurate.
-Investițiile publice - de aici ar urma să se facă economii de 10 miliarde de lei în acest an. iată ce mpăsuri sunt propuse: transferul proiectelor de investiții eligibile din PNRR de la componenta de împrumut la cea de grant;
finalizarea revizuirii componentei de împrumut a PNRR;
restructurarea programelor naționale de investiții;
introducerea cofinanțării obligatorii de către autoritățile publice locale;
actualizarea cadrului legal pentru evaluarea și selecția investițiilor.
Începând cu anul școlar 2025-2026, se vor implementa următoarele măsuri: ajustarea normei didactice printr-o creștere medie de 10%; restructurarea programului de burse pentru studenți, revenind la criteriile și nivelurile din anul școlar 2022-2023 (cu excepția burselor sociale); creșterea numărului mediu de elevi pe clasă.
Măsuri de asuteritate pentru 2026
De la 1 ianuarie 2026 ar urma să intre în vigoare alte măsuri:
Impozit pe dividende- Cota de impozitare va fi majorată de la 10% la 16%. Noua cotă se aplică tuturor plătitorilor de dividende, indiferent dacă sunt persoane fizice sau juridice, rezidente sau nerezidente.
Impozit pe proprietate bazat pe valoarea de piață.
Impozitare de mediu. Introducerea TollRo, un nou sistem electronic de taxare care va înlocui actuala rovinietă pentru vehiculele de transport marfă cu o masă maximă autorizată de peste 3,5 tone.
Creșterea rovinietei la 50 euro de la 28 euro.
Redevențele vor fi revizuite și actualizate, în special la expirarea contractelor actuale, pe baza indicelui de inflație. În plus, se vor implementa măsuri pentru a spori valoarea activelor deținute de stat.
Înghețări de salarii și modificări ale voucherelor de vacanță, la bugetari.