vineri 05 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Cine sunt politicienii și jurnaliștii români care ne vor afară din Europa

Data publicării: 14.03.2019 • 15:21 Data actualizării: 18.03.2019 • 16:41

Sunt 12 ani de când România a intrat în marea familie europeană. În toamna lui 2006, cu câteva luni înainte de aderare, rezultatele Eurobarometrului arătau că 67% dintre români aveau încredere mare în UE.

În același timp, încrederea în propriul Parlament era de doar 24%, iar în Guvernul de la acea vreme, condus de actualul șef al Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, era de 23%.

După mai bine de un deceniu, același Eurobarometru arată că românii privesc cu mai multă speranță spre Uniunea Europeană decât spre propriii lideri politici. Sondajul Comisiei Europene, realizat în această primăvară, evidențiază că mai bine de jumătate dintre români au o imagine pozitivă despre UE, în timp ce încrederea în Parlament a rămas la fel ca înainte de integrare – 24%, iar în Guvern – 23%.

Ce s-a schimbat în ultimii 12 ani, astfel încât încrederea României în Uniune să scadă de la aproape 70% la puțin peste jumătate? Explicațiile sunt mai multe și țin atât de contextul internațional, cât și de luptele interne. Un lucru este, însă, sigur: propaganda politico-mediatică anti-UE și cooperativa autohtonă de informații false au zdruncinat din plin România. Ultimii doi ani au fost dominați de lupta PSD-ALDE cu Justiția și de linșajul mediatic asupra Occidentului, făcut de publicațiile și televiziunile de casă ale Puterii. Rezultatul? Trei sferturi dintre români consideră știrile false o problemă la nivel național.

Cine sunt, în acest joc anti-european, „păpușile“? Cine sunt „păpușarii“? Care este scopul? Newsweek România vă propune o analiză complexă a propagandei anti-UE din România, dar și de la nivel european, realizată împreună cu mai mulți experți, precum agenția Stratfor, analiști din cadrul Comisiei Europene, dar și Vladimir Tismăneanu, Cristian Diaconescu și Barbu Mateescu.

__________________

Citește dosarul integral „Cooperativa anti-UE”

UE versus propaganda Kremlinului. Efectele manipulărilor asupra României

Stratfor: De ce nu-și permite România să fie anti-UE

COOPERATIVA ANTI-UE Radiografia euroscepticismului la români

Vectorii manipulărilor eurofobe

Vladimir Tismăneanu: Partida Rusă, de la Dan Zamfirescu la Răzvan Theodorescu

Cristian Diaconescu: „Toţi împotriva sistemului“

Putin și războiul său asimetric cu democrația

Mai multe articole din secțiunea Politică

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră