sâmbătă 11 octombrie
EUR 5.0927 USD 4.3982
Abonează-te
Newsweek România

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, audiat la DNA, în Dosarul Romarm, în calitzate de martor

Data publicării: 07.03.2023 • 13:51 Data actualizării: 07.03.2023 • 14:05
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, audiat la DNA, în Dosarul Romarm, în calitzate de martor - Foto: Inquam Photos / George Călin
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, audiat la DNA, în Dosarul Romarm, în calitzate de martor - Foto: Inquam Photos / George Călin

Ministerul Energie, Virgil Popescu, a fost audiat la DNA, în calitate de martor în Dosarul Romarm. Este vorba despre cercetarea achiziţiilor care au fost făcute cand Ministerul Economiei era condus de Popescu, în anul 2020, în timpul Cabinetului Ludovic Orban.

Cand Romarm a achiziţionat echipamente pentru producţia măştilor de protecţie. echipamentele nu funcţionau corespunzător şi astfel a fost făcută de către stat o investiţie, în care nişte bani au fost pierduţi.

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, audiat la DNA

Directorul Romarm, Gabriel Ţuţu, este pus sub acuzare şi se află sub control judiciar, iar Victor Piţurcă şi fiul său, Alexandru Piţurcă, sunt cercetaţi în stare de libertate, pentru mai multe fapte de corupţie.

După începerea acestui dosar, compania Romarm va avea un nou director general, în următoarele trei luni, dar Gabriel Ţuţu încă este în funcţie, dar se află în concediu..

Citeşte şi: Romarm semnează un nou contract, în plin scandal de corupție: România vrea să producă pulberi

Parchetul General a indicat restricții pentru exercitarea funcției lui Gabriel Ţuţu.

Florin Spătaru, ministrul Economiei, spune, conform Ştirile TVR, că "Parchetul a clarificat statutul juridic al domnului Țuțu și care sunt restricțiile de desfășurare a activității.

Citeşte şi: Ciucă, după reţinerea lui Piţurcă şi a directorului Romarm: „Cei care încalcă legea să plătească”

Din scrisoare, nu reiese faptul că ar fi incompatbil cu mandatul, dar ne-am asigurat ca activitatea societății Romarm să continue, prin acest interimar, cu doamna director economic.

Ministerul Economiei a demarat procedurile pentru selecția Consiliului de Administrație și a directorului general general conform ordonanței 109, o vom face cu prioritate".

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră