marți 21 octombrie
EUR 5.0890 USD 4.3632
Abonează-te
Newsweek România

Mii de refugiaţi ucraineni ajunşi în România au fost audiaţi în cadrul dosarului de genocid

Data publicării: 17.10.2025 • 07:30
război foto: captură video PROTV
război foto: captură video PROTV

Procurorul general al României, Alex Florenţa, a declarat că mii de refugiaţi ucraineni ajunşi în România au fost audiaţi în cadrul dosarului internaţional privind acuzaţiile de genocid din Ucraina.

De asemenea, persoanele rănite din Ucraina şi tratate în spitalele din România au fost audiate.

Alex Florenţa a afirmat, joi seară, la Radio România Liberă, că doi procurori români lucrează în dosarul internaţional care urmăreşte colectarea dovezilor de genocid în Ucraina.

Mii de refugiaţi ucraineni ajunşi în România au fost audiaţi în cadrul dosarului de genocid

„Sunt doi procurori în momentul de faţă, unul desemnat expres, celălalt cu rol de supleant în momentul în care titularul lipseşte dintr-un motiv sau altul. Nu pot da date concrete, pentru că, vă daţi seama, este un caz foarte sensibil în acest moment.

În schimb, fiecare stat îşi aduce contribuţia la această anchetă printr-o gamă largă de investigaţii”, a afirmat Florenţa.

Acesta a explicat care a fost rolul ţării noastre: „România a procedat, la momentul acelui val de imigranţi, de refugiaţi din Ucraina, la audierea marii majorităţi a refugiaţilor, ceea ce a presupus un efort uriaş.

Citește și: Propagandă rusească AUR coordonată de la Kremlin. FAKE NEWS: „Românii, trimiși la război în Ucraina”

Da, a fost audiată o mare parte dintre aceşti refugiaţi. Sunt mii de astfel de audieri. Sunt în special cei care prezentau urme ale conflictului militar, care reclamau eventuale lipsiri de libertate, încarcerări ilegale şi aşa mai departe.

Tot acest bagaj informativ este livrat către, să-i spunem, acest centru de comandă, ca să înţeleagă mai bine lumea, deşi este un termen militar, nu juridic.”. conform PROTV.

Dosarele sunt în Haga

Florenţa a precizat că centrul de comandă, unde au fost transmise documente în urma audierilor cetăţenilor ucraineni, se află la Haga.

„Acesta este, în momentul de faţă, constituit la Haga, în sediul Europol. (...) Toate statele din Estul Europei care fac parte din această echipă comună de anchetă îşi aduc contribuţia prin astfel de elemente probatorii.

Citește și: SUA livrează Ucrainei rachete aer-sol cu rază lungă de atac finanțate de Europa cu 850.000.000$

Ele diferă de la o ţară la alta, evident, nu sunt aceleaşi. (...) Se urmăreşte şi înfiinţarea unui tribunal special pentru investigarea acestei infracţiuni pe baza acestor elemente probatorii adunate”, a mai declarat procurorul general.

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră