joi 13 noiembrie
EUR 5.0839 USD 4.3783
Abonează-te
Newsweek România

Ungaria nu mai plătește deținuților compensații pentru condițiile proaste din închisori

Data publicării: 16.01.2020 • 09:03

Ungaria nu le va mai plăti deţinuţilor despăgubiri decise de instanţe, inclusiv de CEDO, pe motivul condiţiilor necorespunzătoare din închisori, a declarat un oficial ungar.

„Statul ungar a sistat plata compensaţiilor acordate delincvenţilor deţinuţi în închisori”, a anunţat, la postul Hir TV, Bence Tuzson, secretar de stat în Cabinetul premierului Viktor Orban.

Oficialul ungar a estimat la 12.000 numărul cazurilor de acest fel în ţara sa.

„Este binecunoscut că astfel de cazuri pot fi câştigate pe bandă rulantă”, a subliniat el, adăugând că avocaţii şi ONG-urile au reuşit să-şi creeze un „model de afaceri” cu ajutorul unor asemenea dosare.

Guvernul de la Budapesta doreşte să pună stop acestor practici şi să iniţieze o discuţie cu Consiliul Europei şi cu Parlamentul European, estimând că nu este normal ca infractorii condamnaţi să primească despăgubiri doar pe motivul condiţiilor inadecvate din penitenciare.

Acordarea unor astfel de compensaţii este decisă prin verdicte ale Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) ori ale instanţelor ungare.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră