vineri 05 septembrie
EUR 5.0772 USD 4.3611
Abonează-te
Newsweek România

România „campioană absolută” la inflație din UE. In Italia și Danemarca e de peste 7 ori mai mică

Data publicării: 22.02.2024 • 14:50 Data actualizării: 22.02.2024 • 16:13
România „campioană absolută” la inflație din UE. In Italia și Danemarca e de peste 7 ori mai mică - Foto: Profimedia images
România „campioană absolută” la inflație din UE. In Italia și Danemarca e de peste 7 ori mai mică - Foto: Profimedia images

România „campioană absolută” la inflație în UE. În Italia și Danemarca e de peste 7 ori mai mică. În timp de rata anuală a inflației în Uniunea Europeană este în continuă scădere, în România trend-ul este exact pe dos, în ciuda promisiunilor deșarte ale guvernanților.

În România, rata anuală a inflaţiei a fost de două ori mai mare decât media din blocul comunitar şi în creştere faţă de luna decembrie a anului trecut, arată datele publicate, deși rata anuală inflaționistă din UE este în continuă scădere, potrivit datelor publicate de Eurostat.

România „campioană absolută” la inflație în UE. În Italia și Danemarca e de peste 7 ori mai mică

În prima lună a acestui an, ţările membre UE cu cele mai ridicate rate ale inflaţiei au fost România (7,3%), Estonia (5%) şi Croaţia (4,8%). La polul opus, ţările membre UE cu cele mai scăzute rate anuale ale inflaţiei au fost Danemarca şi Italia (ambele cu 0,9%),urmate de Letonia, Lituania şi Finlanda (toate cu o inflaţie de 1,1%).

Comparativ cu luna decembrie 2023, rata anuală a inflaţiei a scăzut în 15 state membre, a rămas stabilă într-o singură ţară şi a crescut în 11 state, inclusiv în România de la 7%, până la 7,3%.

În zona euro, rata anuală a inflaţiei a scăzut de la 2,9% în luna decembrie, până la 2,8% în luna ianuarie.

Citește și: Cum li s-au mărit inutil românilor veniturile. Banii dispar în inflaţie, când cresc preţurile

De asemenea, Eurostat arată că inflaţia de bază (core inflation), adică ceea ce rămâne după ce sunt eliminate preţurile pentru bunuri volatile, precum energia şi alimentele, a scăzut până la 3,6%, de la 3,9% în decembrie.

Un alt indicator care, pe lângă preţurile la energie şi alimente, exclude şi preţurile la ţigări şi alcool, a crescut până la 3,3%, de la 3,4% în luna decembrie. Inflaţia de bază este indicatorul urmărit cu atenţie de către BCE la elaborarea deciziilor sale de politică monetară.

Citeşte şi: Ce produse s-au scumpit în luna ianuarie? Berea și peștele, în top

În cazul României, Institutul Naţional de Statistică (INS) a informat anterior că rata anuală a inflaţiei a urcat în luna ianuarie 2024 la 7,41%, de la 6,61% în decembrie, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 5,64%, cele nealimentare cu 7,36%, iar serviciile cu 10,91%, potrivit Agerpres.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră