luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Netanyahu, declarat persona non grata într-o țară UE. Care e motivul acestei măsuri?

Data publicării: 26.09.2025 • 10:20 Data actualizării: 26.09.2025 • 10:11
Benjamin Netanyahu, premierul israelian - Foto: Facebook/ Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu, premierul israelian - Foto: Facebook/ Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu primit la Casa Albă de președintele Donald Trump - Foto: Facebook/ Benjamin Netanyahu
Benjamin Netanyahu primit la Casa Albă de președintele Donald Trump - Foto: Facebook/ Benjamin Netanyahu

Premierul israelian Benjamin Netanyahu nu mai are voie să intre în Slovenia, țară UE. Guvernul și-a motivat decizia evocând faptul că împotriva acestuia sunt în curs proceduri la Curtea Internaţională de Justiţie.

Guvernul sloven a decis în unanimitate să interzică intrarea pe teritoriul Sloveniei a premierului israelian Benjamin Netanyahu, evocând faptul că împotriva acestuia sunt în curs proceduri la Curtea Internaţională de Justiţie (CIJ) cu privire la crime de război şi crime împotriva umanităţii, relatează AFP.

Netanyahu, declarat persona non grata într-o țară UE. Care e motivul acestei măsuri?

„Prin acest demers, Slovenia îşi confirmă angajamentul faţă de dreptul internaţional, valorile universale ale drepturilor omului şi o politică externă bazată pe principii şi coerentă”, a anunţat joi într-un scurt comunicat Guvernul de la Ljubljana.

Slovenia, un stat membru al Uniunii Europene (UE), a recunoscut Palestina ca stat anul trecut, a impus un embargo armamentului destinat Israelului şi a interzis importul de produse din colonii israeliene în teritoriile palestiniene.

Citește și: Trump blochează anexarea Cisiordaniei de către Israel: „Nu voi permite asta. E suficient”

În iulie, Slovenia a interzis intrarea pe teritoriul său a doi miniştri israelieni de extremă dreapta.

„Publicul ştie că sunt proceduri împotriva (lui Benjamin Netanyahu) în curs cu privire la comiterea unor crime de război şi crime împotriva umanităţii”, a anunţat ministriul sloven de Externe Neva Grasic.

„Prin această decizie, Guvernul transmite Israelului mesajul clar că Slovenia se aşteaptă la respectarea deciziilor tribunalelor internaţionale şia dreptului internaţional umanitar”, a subliniat ea.

Benjamin Netanyahu primit la Casa Albă de președintele Donald Trump - Foto: Facebook/ Benjamin Netanyahu

 Benjamin Netanyahu a fost primit la Casa Albă de președintele Donald Trump - Foto: Facebook/  Benjamin Netanyahu

Autorităţile slovene au cerut în repetate rânduri, la fel ca alte state europene, un armistiţiu în Războiul din Fâşia Gaza şi o creştere a ajutorului umanitar în Fâşia Gaza, devastată de război.

Citește și: Statul Palestina, recunoscut de Marea Britanie, Canada și Australia. Anunțul premierului britanic

În iulie, Guvernul sloven a impus un embargo exporturilor, importurilor şi tranzitului de armament către şi dispre Israel, la două săptămâni după ce i-a declarat pe miniştrii israelieni al Securităţii Naţionale Itamar Ben-Gvir şi Finanţelor Bezalel Smotrich personae non gratae, în urma unor ”declaraţii genocidare” şi incitare la violenţă împotriva palestinienilor.

În august, Slovenia a interzis importuri de bunuri produse în colonii israeliene din Cisiordania şi a aprobat un pachet suplimentar de ajutor destinat Fâşiei Gaza, scrie news.ro.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră