marți 21 aprilie
EUR 5.0988 USD 4.3365
Abonează-te
Newsweek România

Franța a realizat că are numai 111.000 de miliari în Forțele Terestre. 80.000 de noi recrutări de rezerviști

Data publicării: 21.04.2026 • 15:30 Data actualizării: 21.04.2026 • 15:30
Militari francezi - FOTO Armée de Terre Facebook
Militari francezi - FOTO Armée de Terre Facebook
Militari francezi
Militari francezi

În prezent, Franța are doar două divizii în forțele sale terestre, ceea ce, obiectiv vorbind, nu este suficient pentru un război în toată regula în Europa, mai ales fără SUA, așa că formarea unei armate mai mari este o decizie complet logică pentru Paris.

Statul Major General al Forțelor Armate Franceze a confirmat că lucrează activ la crearea unei noi divizii, care va fi formată din rezerviști. Aceasta va deveni a treia din cadrul forțelor terestre, care au în prezent doar două divizii: Divizia 1 Blindată și Divizia 3, și un total de 111,8 mii de militari.

Franța a realizat că are numai 111.000 de miliari în Forțele Terestre. 80.000 de noi recrutări de rezerviști

Scopul noii divizii este apărarea operațională a Franței însăși și, având în vedere principiul formării, va fi o divizie de apărare teritorială. Și va fi activată în cazul unei situații în care cele două divizii existente sunt implicate în ostilități în Europa.

„Dacă am ajunge într-o situație extremă în care toate forțele noastre vitale ar fi dirijate spre intervenție sau prepoziționare, de exemplu în Europa Centrală, această a treia divizie ar fi mobilizată pe teritoriul național pentru a proteja interese vitale și, eventual, pentru apărare operațională”, a explicat șeful Statului Major General al Forțelor Armate Franceze, Pierre Schille, citat de FOB .

Militari francezi

Calendarul pentru formarea unei astfel de divizii de apărare teritorială nu a fost încă anunțat, dar în prezent, în Franța există 29,5 mii de rezerviști și au fost create 12 batalioane de rezervă. Iar planul general actual este de a forma o brigadă de apărare teritorială în 2026. În același timp, până în 2030, se preconizează creșterea numărului de rezerviști la 80 de mii, iar planul pentru 2035 este de 105 mii, dintre care jumătate vor fi în serviciu direct.

Din partea Defense Express, vom acorda atenție mai multor aspecte. În primul rând, decizia Parisului de a consolida forțele terestre este destul de justificată, având în vedere situația de securitate. În același timp, nici măcar trei brigăzi, dintre care una va fi „TROshnaya”, nu se compară cu ceea ce avea Franța în 1991.

Pentru că la acea vreme armata franceză număra 280.000 de oameni, cu un total de cinci divizii blindate și două mecanizate, organizate în două corpuri, precum și încă cinci divizii de reacție rapidă (parașutiști, pușcași marini și „cavalerie blindată” ușoară) organizate în Force d'Action Rapide. Adică, un total de 12 divizii ale forțelor terestre la sfârșitul Războiului Rece.

Citeşte şi: Petrolierul Rusiei, reținut de SUA, legat de Ilan Șor. Rețeaua oligarhului, mobilizată să-l voteze pe Simion

În al doilea rând, așa cum se menționa în publicație, noua divizie va fi înarmată cu echipamente scoase din armamentul celorlalte două divizii existente, care sunt reînarmate în cadrul programului SCORPION. Adică, se va folosi principiul „fratelui mai mic” care va „raporta” celor mai mari.

Citeşte şi: VIDEO SUA au sechestrat al șaptelea petrolier cu legături în Venezuela, în cadrul blocadei impuse de Trump

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră