joi 26 februarie
EUR 5.0953 USD 4.3250
Abonează-te
Newsweek România

Elveția se aliniază sancțiunilor UE și interzice importul de gaz lichefiat din Rusia

Data publicării: 26.02.2026 • 08:31
Gaz Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)
Gaz Foto: Freepik (imagine cu rol ilustrativ)

Guvernul elvețian a anunțat miercuri viitoarea interdicție totală a achiziționării și importului de gaz natural lichefiat rusesc, aliniindu-se astfel la cel mai recent pachet de sancțiuni impuse de Uniunea Europeană, transmite AFP.

'Începând cu 25 aprilie 2026, achiziționarea și importul de gaz natural lichefiat (GNL) rusesc vor fi complet interzise în Elveția. O perioadă de tranziție este prevăzută până la sfârșitul anului 2026 pentru contractele de furnizare pe termen lung preexistente', a indicat Consiliul Federal (guvernul) elvețian într-un comunicat.

'Măsura are ca scop restricționarea veniturilor obținute de Rusia din vânzarea de combustibili fosili, care contribuie în mare măsură la finanțarea războiului împotriva Ucrainei', potrivit documentului.

Elveția se aliniază sancțiunilor UE și interzice importul de gaz lichefiat din Rusia

Această decizie face parte dintr-o serie de măsuri adoptate miercuri de Berna pentru a se alinia la cel de-al 19-lea pachet de sancțiuni al Uniunii Europene împotriva Rusiei, referitor la hidrocarburi, decis la sfârșitul lunii octombrie și care vizează secătuirea resurselor Kremlinului în războiul său împotriva Ucrainei , conform Agerpres.

Citește și: Ungaria amenință Ucraina din cauza gazelor rusești. Aderarea la UE, un "vis interzis" pentru Kiev
Acest set de măsuri include în special oprirea completă a importurilor de GNL rusesc până la sfârșitul anului 2026, cu un an mai devreme decât era planificat.

Elveția, care nu este membră a UE, s-a aliniat sancțiunilor economice impuse de Bruxelles împotriva Moscovei încă din 2022 și de la începutul invaziei Moscovei în Ucraina.

Alte măsuri luate de Elveția în sectorul financiar vor intra în vigoare în această săptămână, inclusiv interdicția 'oricărei furnizări de servicii de criptoactive cetățenilor și companiilor ruse'.

Citește și: Ucraina va primi rachete Tomahawk cu rază medie de acțiune, dar inteligente. Caută singure țintele

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră