luni 06 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Armata Ucrainei a trecut Niprul, la Herson, în zona Podului Antonovski, şi înaintează

Data publicării: 27.06.2023 • 10:10 Data actualizării: 27.06.2023 • 10:26
Armata Ucrainei a trecut Niprul, la Herson / Foto. Profimedia Images
Armata Ucrainei a trecut Niprul, la Herson / Foto. Profimedia Images

Forţele armate ale Ucrainei au traversat pe malul estic al fluviului Nipru, la Herson, în regiunea Podului Antonovski, şi înaintează, afirmă chiar canalele Telegram pro-ruse. Pare să fie o mişcare ce deschide calea spre un viitor posibil avans spre Crimeea..

Potrivit canalelor pro-ruse Telegram, trupele ucrainene au ocupat satul Dachi, vizavi de orașul Herson și în apropierea Podului Antonivskyi (lb. rusă Antonovski), distrus.

Armata Ucrainei a trecut Niprul, la Herson

Ucrainenii caută să stabilească un cap de pod, au spus canalele citate. Nu a existat nici un comentariu oficial din partea înaltului comandament militar al Ucrainei, dar rapoartele sugerează că unitățile ucrainene încearcă să exploateze noi slăbiciuni, în poziția defensivă a Rusiei, după sabotarea barajului Nova Kahovka, de la începutul acestei luni.

Explozia – despre care Kievul și guvernele occidentale spun că a fost efectuată de Moscova – a dus la o viitură care a măturat pozițiile din prima linie de apărare a Rusiei.

Citeşte şi: Putin se răzbună pe Ucraina după ce a fost umilit de Wagner. 500 kg de bombe au lovit Herson

Trupele ruse s-au mutat recent de pe malul stâng al provinciei Herson, în Regiunea Zaporoje, unde Ucraina încearcă să avanseze.

„În ultima săptămână, activitatea inamicului, pe Nipru, în zona podului Antonivskyi, a crescut anormal”, a postat bloggerul militar rus Sasha Kots, citat de The Guardian.

El a adăugat: „Astăzi trebuie să afirmăm că Ucraina s-a înrădăcinat pe malul stâng și încearcă să-și extindă dominaţia”.

Citeşte şi: Reacția României după ce rușii au amenințat că aruncă în aer podul de la Galați. ”E crimă de război”

Bloggerii pro-Kremlin au spus că trupele ucrainene dețin controlul complet asupra mai multor case de vară de lângă Oleskhy, orașul ocupat de pe malul stâng al râului, care a suferit inundații grave, la începutul acestei luni.

Alte zone de terasament se aflau într-o zonă gri, au adăugat ei. Explozia barajului hidroelectric a ușurat traversarea râului Nipro, după ce nivelul apei a scăzut, lăsând în urmă o câmpie nisipoasă.

Nu este clar dacă forțele ucrainene vor putea avansa mai departe. Trupele ruse asediate solicită sprijin de artilerie și aviație, au spus bloggerii.

URMĂREŞTE-NE PE GOOGLE NEWS

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră