ASF: Activele fondurilor de pensii facultative a depășit 3,36 miliarde lei în luna aprilie

Potrivit datelor Autorității pentru Supraveghere Financiară (ASF), fondurile de pensii facultative aveau 580.918 de participanţi în aprilie.
Fondurile de pensii facultative aveau active în valoare de 3,36 miliarde de lei, la 29 aprilie 2022, în creştere cu 7% comparativ cu nivelul înregistrat la aceeaşi dată a anului anterior, conform unui raport al Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), citat de Agerpres.
"Cele mai multe investiţii au fost efectuate local (92%), majoritatea fiind denominate în lei (91%)", se menţionează în raport.
Citește și: EXCLUSIV Vânătorii de ucigași: Torționarii regimului Assad vor fi aduși în fața justiției
Titlurile de stat deţineau cea mai mare pondere în cadrul activelor, de 2,034 miliarde de lei, respectiv 60,6%. Pe locul doi se aflau acţiunile, cu 938,611 milioane de lei (27,96%).
Obligaţiunile corporative se situau pe locul trei din acest punct de vedere, cu 141.986 milioane de lei, respectiv 4,23% din totalul activelor.
Citește și: Peste 4 milioane de ucraineni s-au refugiat în Polonia din cauza războiului
Potrivit datelor ASF, fondurile de pensii facultative aveau 580.918 de participanţi în aprilie.
Pe Pilonul III sunt active următoarele fonduri de pensii: Aegon Esential, Azt Moderato, Azt Vivace, BCR Plus, BRD Medio, Generali Stabil, NN Activ, NN Optim, Pensia Mea şi Raiffeisen Acumulare.