Șerban Pavlu mărturisește că s-a gândit să renunțe la actorie: „Uneori mi-e greu. Tragi în jug”
Actorul Șerban Pavlu a mărturisit că, în ultimii ani, s-a gândit să renunțe la actorie.
Șerban Pavlu a vorbit în cadrul podcastului „Altceva cu Adrian Artene” despre presiunea meseriei de actor.
Șerban Pavlu mărturisește că s-a gândit să renunțe la actorie: „Uneori mi-e greu. Tragi în jug”
Întrebat dacă s-a gândit vreodată să renunțe la actorie, Pavlu a răspuns: „Da”.
Actorul a explicat că astfel de gânduri au apărut „în ultimii ani”, în perioadele în care a avut multe proiecte și spectacole.
„În ultimii ani, când am fost încărcat de sarcini actoricești, în diferite momente, mult prea încărcat. Uneori simți că e foarte greu să te plângi ca actor”, a spus Șerban Pavlu.
„Actorii care se plâng, dacă nu ești distribuit sau nu găsești de lucru, până la urmă un critic mai aspru îți poate spune că ești slab, mai ales după o anumită vârstă (…) Dacă lucrezi mult și te plângi: «Băi, dar acum tu lucrezi, ce te plângi că ești chemat?» Mi-am dat seama că, de fapt, actorii sunt cam ridicoli când se plâng. În ambele ipostaze”, a spus Pavlu.
Șerban Pavlu a spus că încearcă să nu se plângă, dar că meseria vine cu o presiune constantă și cu obligații clare.
„Am încercat să nu mă mai plâng, dar m-am gândit. Da, uneori mi-e greu. Mi-e greu pentru că tragi în jug. Există niște obligouri aici. Eu trebuie să știu că mâine seară am spectacol la ora 7 seara, mă duc. Eu trebuie să fiu la 7 fără 5. Îmi place, nu-mi place, cum se zice așa, te duci la oglindă, îți dai două palme și haida. Hai. Nu-i așa simplu”, a declarat actorul, potrivit Mediafax