Guvernul Ucrainei va anunța în curând o nouă competiție pentru investitori în vederea dezvoltării a două câmpuri de petrol și gaze în vestul Ucrainei - Svichanska și Mezhyhirska - în cadrul Fondului comun de Reconstrucție SUA-Ucraina pentru extracția comună a resurselor naturale.
Conform proiectelor de rezoluții ale Cabinetului de Miniștri obținute de Ekonomichna Pravda, noile licitații vor înlocui anunțurile anterioare din 8 aprilie, care au expirat între timp. Aceasta marchează a doua încercare de a atrage investitori în proiecte, situate în regiunile Lviv, Ivano-Frankivsk și Cernăuți, arată kyivpost.com.
Prim-ministrul Iulia Svyrydenko a anunțat joi relansarea pe canalul său de Telegram, declarând:
„De asemenea, am decis să relansăm licitațiile pentru acordurile de partajare a producției de hidrocarburi la zăcămintele Mezhyhirya și Svichanska. Termenii au fost actualizați - acordându-i partenerului american dreptul de a cumpăra producția și garantând că niciunui alt participant nu i se vor oferi condiții mai bune. Acest lucru îndeplinește prevederile acordului SUA-Ucraina de înființare a unui fond de investiții pentru reconstrucție.”
Ucraina reia licitațiile pentru câmpurile de petrol în cadrul Fondului de Reconstrucție SUA-Ucraina
Licitațiile actualizate se vor alinia legii, creând un fond de investiții comun SUA-Ucraina, care împarte în mod egal atât costurile, cât și profiturile din extracția resurselor între cele două țări. Conform noilor termeni, partenerul american va avea drepturi prioritare de a achiziționa petrol sau gaze extrase în condițiile convenite.
Citește și: Dronele Shahed ale Rusiei au bombardat depozite cu petrol venit pe ruta Transbalcanică, prin România
Fondul de Reconstrucție, semnat în luna mai a acestui an, își propune să sprijine reconstrucția și modernizarea pe termen lung a Ucrainei, operațiunile urmând să înceapă până la sfârșitul anului 2025. Anterior, filiala Naftogaz, Ukrgazvydobuvannya, a solicitat aprobarea de a investi în cele două zăcăminte.
Citește și: Șah la Putin! Ucraina, primele importuri de gaze din Azerbaidjan pe o rută ce trece prin România