Director în Ministerul Energiei, vizat de DNA: 230.000 lei pensie, 85.000 salariu, 400.000 CA-uri

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 13.08.2025 - 15:03
Director în Ministerul Energiei, vizat de DNA: 230.000 lei pensie, 85.000 salariu, 400.000 CA-uri - Foto: puterea.ro
Director în Ministerul Energiei, vizat de DNA: 230.000 lei pensie, 85.000 salariu, 400.000 CA-uri - Foto: puterea.ro

Procurorii DNA au descins la Ministerul Energiei pentru a verifica presupuse fapte de corupţie. Este vizat Ionel Georgescu, care în 2009 s-a pensionat special din Ministerul de Interne, unde conducea structura anticorupţie, și, apoi, a devenit șef al Corpului de Control din ME.

SHARE

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au descins marți, 12 august 2025, la Ministerul Energiei şi în biroul și apartamentul lui Ionel Georgescu, director în cadrul instituţiei, care este vizat într-o anchetă pentru suspiciuni de corupţie.

Director în Ministerul Energiei, vizat de DNA: 230.000 lei pensie, 85.000 lei salariu, 400.000 lei din CA-uri

Ministerul Energiei a transmis miercuri, 13 august 2025, că a permis accesul procurorilor DNA la toate documentele şi colaborează cu procurorii care verifică presupuse fapte de corupţie produse în perioada 2021 – 2022. 

Este vizat directorul Ionel Georgescu, pe care procurorii anticorupţie îl suspectează că ar fi implicat în aranjarea unor examene pentru funcţii publice.

Citește și: Nicuşor Dan, nemulțumit de șefii DNA și ai Parchetului General. „Nu există un management”

”Ministerul Energiei a luat act, cu deplină responsabilitate, de acţiunile recente desfăşurate de Direcţia Naţională Anticorupţie. Cercetările vizează activităţi desfăşurate în perioada 2021-2022”, au transmis, miercuri, reprezentanţii Ministerului Energiei.

Potrivit acestora, ”instituţia cooperează deplin cu autorităţile judiciare în exercitarea atribuţiilor lor legale, în mod transparent, eficient şi prompt”.

”Ministerul Energiei a permis accesul la toate informaţiile necesare, conform legilor şi procedurilor în vigoare. Ministerul Energiei reafirmă angajamentul ferm faţă de respectarea legii, a principiilor transparenţei şi integrităţii în exercitarea atribuţiilor sale”, au mai transmis reprezentanţii instituţiei, informează News.ro.

Cine este Ionel Georgescu, directorul din Ministerul Energiei suspectat de corupție

Fost poliţist rutier şi şef al Poliţiei Strehaia, fost şef al Direcţiei Generale Anticorupţie şi ulterior șef al Corpului de Control din Ministerul Energiei, Georgescu a fost implicat de-a lungul carierei în mai multe scandaluri.

Pensionat din Ministerul de Interne, unde în 2009 conducea structura anticorupţie, Ionel Georgescu a revenit în administraţia publică, preluând conducerea Corpului de Control al Ministerului Energiei, după o perioadă în mediul privat, odată cu schimbarea Guvernului.

Citește și: Pensionar special epurat de Năsui, numit șeful Direcției de Integritate la Ministerul Energiei

Surse judiciare susţin că ancheta DNA vizează posibila implicare a lui Georgescu în aranjarea unor examene pentru ocuparea unor funcţii publice, informează Mediafax.

Fostul ministru al Energiei, Sebastian Burduja, a declarat că, deşi autosuspendat o perioadă, acesta „mai trecea prin minister” şi îşi menţinea legăturile cu foştii colegi.

„Dacă vorbim de pensionari care sunt speciali, pleacă la pensie la o vârstă fragedă şi apoi lucrează tot la stat, vin cu un bagaj, probabil vin şi cu o agendă. Este dificil să te asiguri că respectă un standard înalt de etică profesională”, a spus Burduja.

În baza unui mandat emis de un judecător de drepturi şi libertăţi, ofiţerii de poliţie judiciară ai DNA au percheziţionat locuinţa şi biroul lui Georgescu, căutând documente şi bunuri relevante pentru anchetă.

Numele acestuia a fost menţionat în trecut în dosare de corupţie, inclusiv în cel al fostului lider PSD Viorel Hrebenciuc şi în cazul fostului baron de Mehedinţi, Adrian Duicu.

Potrivit declaraţiei sale de avere, Georgescu a încasat anul trecut aproape 230.000 de lei pensie de poliţist, peste 85.000 de lei ca director în minister şi aproximativ 400.000 de lei din funcţii şi consilii de administraţie ale unor companii de stat.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te