joi 26 martie
EUR 5.0953 USD 4.4085
Abonează-te
Newsweek România

Traficanți de droguri reținuți de DIICOT. Alimentau cu stupefiante Sectoarele 4 și 5 și un penitenciar

Data publicării: 26.03.2026 • 15:00 Data actualizării: 26.03.2026 • 15:00
Traficanți prinși - Foto: Poliția - DIICOT
Traficanți prinși - Foto: Poliția - DIICOT

Poliția și DIICOT au spart o rețea de traficanți din București. Alimentau cu stupefiante Sectoarele 4 și 5 dar și un penitenciar.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București - Serviciul Antidrog, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Structura Centrală, au documentat activitatea infracțională a 5 persoane (trei bărbați și două femei), cu vârste între 21 și 44 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și efectuarea, fără drept, de operațiuni cu produse cu efecte psihoactive.

Traficanți de droguri reținuți de DIICOT. Alimentau cu stupefiante Sectoarele 4 și 5  și un penitenciar

În sarcina a două dintre persoane s-a reținut și comiterea infracțiunilor de deținere, fără drept, de droguri de risc pentru consum propriu, respectiv deținere, fără drept, de droguri de risc și mare risc pentru consum propriu.

Din probatoriul administrat a rezultat faptul că, începând cu luna mai 2025, 4 dintre persoanele cercetate ar fi inițiat și constituit o grupare de criminalitate organizată, cu o structură ierarhică bine definită în scopul obținerii de importante beneficii materiale din comercializarea, în municipiul București, a substanței psihoactive N-ethylnorpentedrone (NEP). 

Persoanele în cauză, precum și o altă persoană, ar fi vândut produsul psihoactiv atât engros, cât și en detail, către consumatori stradali din București, în mai multe locații, situate în principal în sectoarele 4 și 5. Totodată, membrii grupării ar fi introdus substanțe psihoactive și într-un penitenciar situat în municipiul București, în vederea consumului și comercializării ulterioare de către deținuți.

Pe palierul principal s-ar fi situat două dintre persoanele cercetate, de 34 și 41 de ani, care ar fi avut rolul de a procura substanțele interzise, care erau porționate și vândute engros către celelalte persoane în cauză, aflați pe palierul secund, care ar fi asigurat distribuția ulterioară și vânzare en detail, consumatorilor stradali. 

Pe parcursul urmăririi penale au fost indisponibilizate diferite cantități de substanță psihoactivă, iar în urma celor 3 percheziții domiciliare efectuate, de către polițiști, la data de 25 martie 2026, în municipiul București, au fost descoperite și ridicate circa 130 de grame de produs psihoactiv N-ethylnorpentedrone (NEP), diferite cantități de canabis și MDMA, obiecte purtând urme de substanță, precum și alte mijloace de probă.

La data de 25 martie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Structura Centrală au dispus reținerea celor 5 persoane cercetate.

Astăzi, 26 martie, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă a persoanelor reținute, pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor Brigăzii Speciale de Intervenție a Jandarmeriei „Vlad Țepeș”, au transmis Poliția și DIICOT într-un comunicat de presă.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră