METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește?

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 17.05.2025 - 19:52
METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește? - Foto: Arhiva
METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește? - Foto: Arhiva

METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește? Care este situația în țară și câte grade ne așteaptă?

SHARE

METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește? Care este situația în țară și câte grade ne așteaptă?

METEO Cea mai friguroasă lună mai din ultimii 50 de ani. Când anunță meteorologii că se încălzește?

România traversează cea mai friguroasă perioadă de mai din ultimii 50 de ani. A nins abundent în mai multe zone montane, iar temperaturile au scăzut şi cu 15 grade sub normalul perioadei. Rece va fi şi nopţile următoare, dar ziua se încălzeşte treptat. Meterologii anunţă că abia de la mijlocul săptămânii viitoare vom avea peste 25 de grade Celsius.

La munte, ninsoarea a început încă de vineri şi deja s-au aşternut aproape 10 centimentri de zăpadă. În Straja, peisajul a fost complet alb, iar o perdea de ceaţă i-a încurcat pe şoferi. La peste 2.000 de metri altitudine, la Bâlea Lac, stratul de nea are deja peste 15 centimetri. Lucrările de deszăpezire de pe Tranfăgărăşan au fost oprite din cauza iernii care a revenit. Pe Transalpina, cea mai înaltă şosea din România, vântul a suflat cu putere şi a spulberat zăpada. A nins cu putere aşa că autorităţile au amânat deschiderea drumului.
 
România traversează cea mai friguroasă perioadă de mai din ultimele cinci decenii. Temperaturile sunt şi cu 15 grade mai mici decât normalul perioadei. În această dimineaţă, temperaturile resimţite la munte erau similare cu cele din mijlocul iernii. În sudul ţării termometrul a arătat doar câteva grade cu plus dacă luăm în calcul cum s-a resimţit.

Dacă în mod normal, la această dată, ar fi trebuit să fie peste 25 de grade Celsius în termometre, la Târgu Jiu, de exemplu, sunt doar 13, iar atmosfera aduce mai degrabă a toamnă. E înnorat, bate vântul şi nici vorbă de vreme de tricou. De altfel, a plouat în mare parte din ţară. Sudul României este sub atenţionare cod galben de vreme rece şi vânt puternic.

"Pentru ziua de duminică, la nivel naţional, temepraturile maxime se vor încadra între 12 şi 22 de grade. Din punct de vedere al precipitaţiilor, acestea se vor face resimţite în Banat, Crişana, Maramureş, Transilvania şi doar pe spaţii mici în rest. Zilele de duminică, luni şi marţi vor aduce intensificări de vânt în toată ţara", a explicat Raul Ilea, meteorolog ANM. De la mijlocul săptămânii viitoare, meteorologii se aşteaptă ca temperaturile să treacă de 25 grade.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te