vineri 26 iunie
EUR 5.2390 USD 4.5912
Abonează-te
Newsweek România

Garda de Mediu a amendat cu 1,1 milioane de lei operatorii gropilor de gunoi după controale naționale

Data publicării: 26.06.2026 • 17:00
Deșeuri - Foto: Magnific.com (Imagine cu rol ilustrativ)
Deșeuri - Foto: Magnific.com (Imagine cu rol ilustrativ)

Garda Națională de Mediu și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență au verificat toate cele 50 de depozite conforme de deșeuri municipale clasa B din România, în urma cărora au fost adate amenzi de 1,1 milioane de lei.

Acțiunea la nivel național s-a desfășurat în perioada 25 mai – 12 iunie 2026, la începutul sezonului cald, perioadă în care crește riscul de autoaprindere și incendii.

Comisarii de mediu au dat 18 amenzi în valoare totală de 850.000 lei, 5 avertismente și a dispus măsuri de remediere pentru deficiențele constatate.

Garda de Mediu a amendat cu 1,1 milioane de lei operatorii gropilor de gunoi după controale naționale

De asemenea, inspectorii IGSU au aplicat 157 de sancțiuni contravenționale, din care 36 de amenzi, în valoare totală de 288.000 lei.

Citește și Deficitul de personal din Garda de Mediu ar putea afecta aderarea României la OCDE

Principalele nereguli găsite au fost lipsa compactării și acoperirii corespunzătoare a deșeurilor, acumulări sau scurgeri de levigat, stații de epurare exploatate deficitar, sisteme de biogaz nefuncționale sau insuficient utilizate, rețele de hidranți nealimentate corespunzător sau deficiențe în monitorizarea factorilor de mediu.

„Deși depozitele verificate sunt amplasamente conforme, rezultatele controalelor arată că modul de exploatare zilnică poate genera riscuri importante pentru mediu, sănătatea populației și siguranța comunităților, în special în sezonul cald.

Citește și: Dezastru, la un centru de colectare a fierului vechi din Galați. Garda de Mediu a dat 100.000 € amendă

Pentru reducerea acestor riscuri, GNM și IGSU au dispus măsuri pentru remedierea deficiențelor, cu termene clare pentru operatorii verificați”, arată Garda de Mediu.

Raportul întocmit de cele două instituții propune și clarificări legislative, astfel încât regulile aplicabile depozitelor de deșeuri să fie mai clare și mai ușor de aplicat.

Printre acestea se numără delimitarea mai precisă a responsabilităților între operatori și autorități, introducerea unor cerințe speciale pentru exploatarea depozitelor în sezonul cald și stabilirea unor metode mai clare pentru evaluarea disconfortului olfactiv, potrivit Mediafax.ro

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră