marți 28 octombrie
EUR 5.0844 USD 4.3591
Abonează-te
Newsweek România

Călin Georgescu în delir la controlul judiciar: Voi semna marea pace cu Trump și Putin la București

Data publicării: 28.10.2025 • 11:20 Data actualizării: 28.10.2025 • 12:31
Călin Georgescu - Foto: Profimedia images
Călin Georgescu - Foto: Profimedia images
cg
cg

Călin Georgescu, fostul candidat susținut pe față de Rusia la alegerile prezidențiale din România, a contestat decizia prelungirii controlului judiciar pentru încă 60 de zile. La secția de poliție Buftea, unde CG „dă cu subsemnatul”, s-au adunat din nou câteva zeci de susținători

Într-un cor de urlete și strigături parcă robotice, de tipul «Călin Georgescu este președinte!», zeci de susținători ai lui Călin Georgescu - care refuză realitatea factuală și continuă să creadă în minciunile care îi țin prizonieri în propaganda rusească - s-au adunat din nou, de la prima oră a dimineții de marți, o zi de muncă, în mod normal, pentru majoritatea românilor, să scandeze pentru susținerea lui Călin Georgescu.

Călin Georgescu în delir la controlul judiciar: Voi semna marea pace cu Trump și Putin la București

„Mulțumesc tuturor celor prezenți. Astăzi toate inimile bat pentru același dor: dorul de adevăr, dorul de pace, de libertate și de demnitate. Nu mă consider un om politic, ci un om al credinței. Mă întrebă un prieten de ce Nicușor Dan este huiduit peste tot pe unde merge, iar eu sunt îmbrățișat? Oamenii au început să realizeze că au fost mințiți, au fost trădați”, spune Călin Georgescu.

„Vom conta pe scena internațională când în România nu va mai fi o mână de oligarhi, ci va avea mai mulți milionari decât Elveția. Capitalul românesc trebuie să fie dominant, să aibă o dominare covârșitoare pe piața autohtonă, iar piața să fie cu adevărat liberă, nu cum este azi.

Economia este la pământ pentru că exportăm volum mare cu preț mic și importăm un volum mic cu adaos mare. Exportăm grâu românesc de cea mai mare calitate, la preț mic, și importăm produse de panificație, de o calitate discutabilă, la un preț mare.

Românii nu sunt săraci, sunt mințiți și furați. Pe vremuri, grâul românesc oferea hrană întregii Europe. Pe vremuri eram eminamente agricoli, acum suntem eminamente ridicoli. Umorul românesc nu are limite: am auzit că inteligența alerga după actualii guvernanți, dar ei au fost mai rapizi.", a spus Georgescu.

Țin să salut eforturile pentru pace depuse de președinții Trump și Putin. Sunt convins că prin înțelepciune, rațiune și pragmatismul lor vor triumfa. Și mai am convingerea că marea și mult dorita pace în regiunea NATO se va semna la București”, a adăugat Georgescu.

Ca bătaia de joc să fie completă, rusofilul Georgescu a făcut „o baie de mulțime” în timp ce pe fundal răsuna muzica prezidențială, deși el nu a fost niciodată ales președinte al României, ci doar s-a calificat pe primul loc în turul doi al alegerilor prezidențiale în cursă cu Elena Lasconi, candidata USR.

Mulți dintre cei care au venit să-l susțină pe Georgescu refuză pur și simplu să accepte că peste 6.000.000 de români au votat pentru alegerea lui Nicușor Dan și consideră că cele 2.100.000 de voturi pe care le-a obținut CG, cu ajutorul propagandei Rusiei, sunt „suficiente” pentru ca el să fie instalat la Cotroceni.

„Pentru că noi l-am votat, el trebuia sa fie președintele. El e ales de noi”, spune o susținătoare a lui Călin Georgescu prezentă în această dimineață în fața secției de Poliție Buftea.

cg
Susținătorii lui Călin Georgescu - Foto: Profimedia images

Reamintim că din cauza lui Călin Georgescu au fost anulate alegerile prezidențiale din 2024, după ce campania sa „cu zero lei” s-a dovedit a fi o capcană coordonată din spate de Federația Rusă, în care zeci de influenceri au fost cumpărați cu zeci de mii de euro pentru a-i face propagandă lui Georgescu.

Mai mult, zeci de mii de conturi false, coordonate din Rusia l-au promovat extrem de intens, făcând astfel ca Georgescu, un personaj aparent inexistent până atunci pentru majoritatea susținătorilor lui, să urce până în primele 8 personaje cunoscute la nivel mondial, devansând cu mult vedete de la Hollywood, fotbaliști celebri sau cântăreți de talie mondială.

Călin Georgescu rămâne sub control. E acuzat de promovarea ideilor extremiste și xenofobe

Măsura a fost dispusă de Judecătoria Sectorului 1 în dosarul în care acesta este judecat pentru promovarea în spațiul public a ideilor fasciste, legionare, rasiste și xenofobe.

„În temeiul art. 348 Cpp rap. la art. 207 alin. 2, 4 și 7 Cpp, constată legalitatea și temeinicia măsurii controlului judiciar, luată față de inculpatul Georgescu Călin prin ordonanța nr. 2226/221/P/2023/d1 din 26 februarie 2025 a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, astfel cum a fost modificată ulterior. Menține măsura preventivă a controlului judiciar față de inculpatul Georgescu Călin, până la o nouă verificare, dar nu mai târziu de 60 de zile. Respinge, ca neîntemeiată, cererea de revocare a măsurii preventive. Cu drept de contestație în termen de 48 de ore de la comunicare”, se arată în hotărârea instanței.

Procurorii Parchetului General l-au trimis pe Călin Georgescu în judecată pe 2 iulie 2025.

Călin Georgescu este acuzat că a promovat, în mod public, cultul persoanelor vinovate de crime de război, genocid și infracțiuni contra umanității, precum și idei, concepții sau doctrine fasciste, legionare, rasiste ori xenofobe, în formă continuată — cinci acte materiale.

În cadrul măsurii controlului judiciar, fostul candidat la președinție are mai multe interdicții, printre care aceea de a părăsi țara fără acordul autorităților și de a posta pe rețelele sociale conținut de natură legionară, fascistă, antisemită, rasistă sau xenofobă.

Decizia instanței vine în contextul în care Călin Georgescu este acuzat că a făcut, în trecut, declarații publice în care glorifica Mișcarea Legionară și promova discursuri cu tentă extremistă.

Călin Georgescu, acuzat de complicitate la destabilizarea României. Riscă 10 ani de închisoare

Călin Georgescu, trimis în judecată pentru tentativă de lovitură de stat

În paralel, Călin Georgescu și liderul paramilitar Horațiu Potra au fost trimiși în judecată, alături de alte 20 de persoane, pentru tentativă de acțiuni împotriva ordinii constituționale. Procurorii îi acuză că au pus la cale un plan violent menit să destabilizeze total România.

Citește și: STENOGRAME Călin Georgescu: Există un plan, există o strategie a mea. Partidele vor dispărea

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat finalizarea anchetei în dosarul privind tentativa de lovitură de stat din decembrie 2024.

Potrivit rechizitoriului întocmit pe 15 septembrie 2025, 22 de persoane au fost trimise în judecată, printre care fostul candidat susținut de Rusia la alegerile prezidențiale Călin Georgescu și Horațiu Potra, mercenarul din siajul lui Georgescu, apropiat de grupările paramilitare rusești precum, Wagner.

Procurorii susțin că planul transformării României într-o dictatură aservită Rusiei ar fi fost stabilit în urma unei întâlniri secrete dintre cei doi, pe 7 decembrie 2024, în Ciolpani, județul Ilfov, însă culisele operațiunii rusești ar fi fost puse în aplicare încă din 2019.

Citește și: Rusificarea Europei propagată de Călin Georgescu: "Zidul Bucureștiului și al Chișinăului vor cădea"

De atunci, planul instalării lui Călin Georgescu la Cotroceni a fost creionat, iar rusofilul știa ce avea să urmeze la alegerile din 2024.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră