sâmbătă 11 octombrie
EUR 5.0927 USD 4.3982
Abonează-te
Newsweek România

Autostrada A8: patru variante de ocolire a Iaşiului

Data publicării: 16.07.2021 • 16:51 Data actualizării: 16.07.2021 • 16:51
Autostrada A8: patru variante de ocolire a Iaşiului/FOTO: ziaruldeiasi.ro
Autostrada A8: patru variante de ocolire a Iaşiului/FOTO: ziaruldeiasi.ro

La dezbaterea organizată de Consiliul Judeţean, "punctul de intrare" al A8 în judeţul Iaşi este la sud-vest de localitatea Boureni (Moţca), dincolo de actualul DN 2/E 85. "Ieşirea" este la Prut, la nord de Ungheni, dar podul de acolo este subiectul altui contract.

Preşedintele Costel Alexe o solicitat din start "cât mai multe căi de conectare" a municipiului cu Autostrada Unirii, "nu doar prin Leţcani-Bogonos şi E 583". El a remarcat cu vădită nemulţumire că breteaua Leţcani Vest – Şoseaua de Centură "a fost prinsă ca idee în PNRR, că acum văd că numai ideile sunt prinse în acest program". Amintim că proiectul se află doar pe o listă de rezervă a PNRR.

Citește și: Cuba: guvernul comunist le dă voie oamenilor să-și aducă produse de igienă din străinătate

Eduard Hanganu, preşedintele Consitrans, a spus că "sunt şanse să pornim mai devreme studiul pentru un anumit segment de autostradă", care era programat pentru anul viitor. Consitrans a semnat în aprilie contractul de reactualizare a studiului de fezabilitate şi de realizare a proiectului tehnic al segmentului ieşean al A8, respectiv Ungheni-Iaşi-Tg. Neamţ. Durata de finalizare este de 25 de luni.

Continuarea, în Ziarul de Iași.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră