Sportivii români deja calificați la Jocurile Olimpice

DE Mihai Duță | Actualizat: 27.12.2019 - 21:38

55 de sportivi au obținut, până acum, biletele pentru Tokyo, însă calificările continuă la mai multe discipline la care avem și tradiție, și rezultate.

SHARE

Cei mai mulți sportivi, câte 18, provin de la canotaj și de la echipa olimpică de fotbal condusă de Mirel Rădoi.

Componența acesteia va fi definitivată însă, cel mai probabil, în primăvară. La fel se va întâmpla și la baschet feminin 3x3, acolo unde echipa noastră s-a calificat în premieră.

La canotaj, însă, avem mari speranțe că se vor mai califica și alte echipaje.

În momentul de față, știm sigur că la Tokyo vor fi prezenți cinci atleți, echipa de baschet feminin 3x3 – 4 sportive, doi sportivi la gimnastică, doi la ciclism, doi înotători, doi sportivi de la kaiak-canoe și câte un reprezentant de la lupte și de la tir sportiv.

Unul dintre sportivii de la ciclism, cel calificat la proba pe șosea, va fi desemnat ulterior. Totalul de medalii  propus de federații variază între 12 și 15: canotaj - 2, lupte - 1, tenis de masă - 1 sau 2, haltere - 1, atletism - 1, kaiac-canoe - 1, tir - 1, tenis - 1, scrimă - 1 sau 2, judo - 1, box - 1 și 2.

Potrivit Comisiei Tehnice a COSR, România poate să califice în jur de 100 de sportivi, care pot spera la obținerea a 4-6 medalii.

Atletism - Florentina Iuşco (săritura în lungime)

Atletism - Alina Rotaru (săritura în lungime)

Atletism - Claudia Bobocea (1.500 m)

Atletism - Daniela Stanciu (săritura în înălţime)

Atletism - Alin Firfirică (aruncarea discului)

Canotaj - Cristina-Georgiana Popescu  (dublu rame feminin)

Canotaj - Gianina-Elena Beleagă și Ionela-Livia Cozmiuc (dublu vâsle feminin - categorie uşoară)

Canotaj - Ciprian Tudosă și Marius-Vasile Cozmiuc (dublu rame masculin)

Canotaj - Amalia Bereș (dublu rame feminin)

Canotaj - Mădălina Bereș (patru rame feminin)

Canotaj - Ioan Prundeanu și Marian-Florian Enache (dublu vâsle masculin)

Canotaj - Viviana Iuliana Bejinariu și Ioana Vrînceanu (patru rame feminin)

Canotaj - Denisa Tilvescu (patru rame feminin)

Canotaj - Simona Radiș (dublu vâsle feminin)

Canotaj - Ancuța Bodnar (dublu vâsle feminin)

Canotaj - Cosmin Pascari (patru rame masculin)

Canotaj - Mihăiță Vasile Țigănescu (patru rame masculin)

Canotaj - Ștefan Berariu (patru rame masculin)

Canotaj - Mugurel Semciuc (patru rame masculin)

Ciclism - Vlad Dascălu (mountain bike)

Gimnastică artistică - Maria Holbură (individual compus)

Gimnastică artistică - Marian Drăgulescu (sărituri)

Înot - Robert Glinţă (100 m spate)

Înot - Daniel Martin (100 m spate)

Lupte - Alina Vuc (cat. 50 kg)

Kaiac-canoe Victor Mihalachi și Cătălin Chirilă  (canoe-2 masculin pe 1.000 m)

Tir sportiv - Laura Coman (puşcă aer comprimat 10 m)

Comentarii

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online, inclusiv arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

© 2020 NEWS INTERNATIONAL S.A.