Spania a bătut Elveția în Giulești. E a doua semifinalistă la Euro U21 2023

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 02.07.2023 - 09:34
Spania a bătut Elveția în Giulești. E a doua semifinalistă la Euro U21 2023 - Foto: Facebook

Reprezentativa under 21 a Spaniei s-a calificat, sâmbătă seară, în semifinalele Campionatului European, învingând în sferturi Elveţia, scor 2-1 după prelungiri, pe stadionul Giuleşti.

Sergio Gomez (68) a deschis scorul pentru iberici, Elveţia, viitoarea adversară a României în preliminariile ediţiei din 2025, a egalat in extremis prin Zeki Amdouni (90+1), dar Juan Miranda (103) a reuşit golul victoriei echipei Spaniei în prelungiri.

În penultimul act, Spania va înfrunta câştigătoarea din meciul Franţa - Ucraina, relatează Agerpres.

Israel, în semifinalele Euro U21 2023, după ce a învins Georgia

Israelul a trecut de Georgia cu 4-3, la loviturile de departajare, după ce scorul a fost egal, 0-0, la capătul prelungirilor de la Tbilisi.

entru israelieni au transformat Gil Cohen, Omri Gandelman, Anan Khalaili şi Oscar Gloukh, iar pentru gazde au înscris. Irakli Azarov, Zuriko Davitaşvili şi Ghiorghi Moistsrapişvili.

Portarul Daniel Peretz a fost din nou providenţial, apărând şutul lui Ghiorghi Gogua, în timp ce Saba Hvadaghiani a tras în bară.

În semifinale, Israelul va înfrunta Portugalia sau Anglia.