România scrie istorie la înot. Vlad Stancu, vicecampion european la juniori. S-a calificat la JO

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 07.07.2023 - 11:36
Vlad Stancu, vicecampion european la juniori. S-a calificat la JO - Foto: Profimedia Images

România scrie istorie la înot. Sportivul Vlad Stancu a câştigat medalia de argint la 1.500 m liber, la Campionatul European de înot pentru juniori de la Belgrad, cu un timp care i-a adus calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

Calificat în finală cu al patrulea timp, Stancu a încheiat cele 30 de lungimi de bazin cu timpul de 15:00.51 minute, record naţional de seniori.

Pe primul loc s-a clasat turcul Kuzey Tuncelli (14:58.89 min. – record european de juniori).

Pentru delegaţia României, medalia obținută de Vlad Stancu este a treia cucerită până acum la Belgrad.

Vlad Mihalache a obţinut argintul la 200 m fluture, iar Daria Silişteanu a câştigat medalia de bronz la 50 m spate, informează News.ro.

În vârstă de 17 ani, Stancu era campionul european de juniori en titre, dar a fost depășit la Belgrad de turcul Kuzey Tuncelli, după ce a condus pe parcursul a 1.100 de metri.

Totodată, timpul său de 15:00,51 de la Blegrad la 1.500 m reprezintă un nou record de seniori al României.