Fenomenalul înotător român, David Popovici, a luat AUR la 100 m, la Internaţionalele Italiei

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 25.06.2023 - 09:21
Fenomenalul înotător român David Popovici a luat AUR, la 100 m, la Internaţionalele Italiei - Foto: Profimedia Images

Fenomenalul înotător român, David Popovici, a câştigat cursa de 100 m liber la Internaţionalele de Natație ale Italiei, Sette Colli.

Înotătorul român, David Popovici, deținătorul recordului mondial la 100 de metri, a câştigat medalia de aur în cursa de 100 m liber la Internaţionalele de Nataţie ale Italiei, Sette Colli.

În concursul desfăşurat la Foro Italico, David Popovici s-a impus cu timpul de 48:10 secunde, record al competiţiei, fiind urmat în clasament de italianul Alessandri Miressi (cu timpul  de 48:27 secunde) şi de britanicul Matthew Richards (48:28 secunde).

Andrei Anghel s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 50 m spate, la puternica întrecere de la Roma, Sette Colli Trophy.

Calificat în finală cu al doilea timp, elevul lui Marius Grigore a încheiat cursa din această seară în 24.98 secunde.

Cursa a fost câştigată de italianul Thomas Ceccon (24.69 s), iar pe doi s-a clasat grecul Apostolos Christou (24.92 s).

David Popovici e campion mondial și dublul campion european de seniori la înot, în probele de 100 și 200 de metri.