România nu mai are pistă de bob, dar prahoveanca Georgeta Popescu a luat argintul la Mondialele U23

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 24.01.2022 - 15:04
Georgeta Popescu a obținut medalia de argint în proba de monobob la Mondialele U23 de la Innsbruck. / Foto: campinatv.ro
Georgeta Popescu a obținut medalia de argint în proba de monobob la Mondialele U23 de la Innsbruck./ Foto: eurosport.ro

Singura pistă de bob/sanie din România omologată de federația internațională este de mulți ani o ruină. În ciuda acestui lucru, Georgeta Popescu a obținut medalia de argint la Mondialele U23.

Sportiva română Georgeta Popescu a obţinut medalia de argint în proba feminină de monobob, sâmbătă, la categoria U23, în cadrul Campionatelor Mondiale de bob pentru juniori de la Innsbruck (Austria).

Campioana olimpică de tineret a fost cronometrată cu timpul de 1 min 53 sec 07/100, încheind la 20/100 de Viktoria Cernanska (Slovacia). Pe locul al treilea s-a clasat poloneza Julia Slupecka (1:54.11).

La junioare, pe primul loc s-a clasat germanca Maureen Zimmer (1:52.17), urmată de rusoaica Liubov Cernîh (1:52.60), Cernanska (1:52.87) şi Popescu (1:53.07).

Bronz pentru România, și la bob-2 feminin

România a cucerit bronzul în proba de bob-2 feminin, prin Georgeta Popescu şi Antonia Sârbu, duminică, la Campionatul Mondial de bob pentru juniori, la categoria Under-23, de la Innsbruck.

Româncele au fost cronometrate cu timpul de 1 min 49 sec 48/100, fiind devansate de perechea germană Diana Filipszki/Lauryn Siebert (1:48.50) şi de cuplu slovac Viktoria Cernanska/Patricia Tajcnarova (1:48.93), într-o probă în care au evoluat doar trei echipaje.

În concursul junioarelor la bob-2 feminin, Popescu şi Sârbu au ocupat locul 6.

La bob-2 masculin U23, Andrei Nica şi Mihai Calancea au ocupat locul (1:47.02), la 2 sec 21/100 de învingători, iar la juniori s-au clasat pe locul 16.