Românca Laura Ilie a obținut medalia de bronz la Cupa Mondială de tir sportiv de la Jakarta

DE Bianca Iosef | Actualizat: 28.01.2023 - 14:59
Laura Ilie- Foto: FACEBOOK

Sportiva din România Laura Ilie a obţinut medalia de bronz în proba de puşcă 10 m aer comprimat, sâmbătă, la Cupa Mondială de tir sportiv de la Jakarta.

Fosta campioană europeană a reuşit un scor foarte bun în calificări (631,4 puncte - locul al doilea), dar în finala de 8 s-a clasat pe poziţia a treia, cu 260 de puncte.

Aurul a fost obţinut de maghiara Eszter Meszaros, victorioasă în finala cu poloneza Aneta Stankiewicz (16-10).

O altă româncă, Roxana Sidi, a încheiat pe locul 28 calificările (624 puncte).

"Am schimbat arma la începutul anului şi încă încercăm să devenim prietene... Per total, un concurs reuşit", a declarat Laura Ilie, potrivit paginii de Facebook a CS Dinamo, scrie Agerpres.