Rapid a învins-o pe campioana CFR Cluj

DE Edi Neagu | 18.10.2021 - 08:41
Rapid a câștigat meciul cu campioana CFR. FOTO: Facebook

Mediul a fost decis de cele două goluri înscrise de rapidistul Bălan.

"Derby-ul vișiniu", Rapid - CFR Cluj, din etapa a 12-a, a fost adjudecat cu 2-0 de giuleșteni, care au obținut prima victorie după 22 august. Ardelenii sunt la al doilea eșec în Liga 1, în acest sezon, potrivit Digisport.ro.

Startul de meci nu avea să prevestească rezultatul final, după o ocazie a lui Manea, din minutul 2. Însă după câteva secunde, rapidiștii au ratat și ei prin prin Bălan.

A urmat un șut-bombă al lui Sefer, în minutul 7, scos de Hindrich din vinclu, moment în care Dan Petrescu și-a dat o palmă peste frunte. Din acel moment, giuleștenii au impus ritmul. Au mai ratat o dată prin Stahl, iar apoi au deschis scorul prin Bălan.

Ardelenii au mai avut o singură fază mai legată în prima repriză, când șutul lui Chipciu a fost parat de Moldovan, iar în ultimele secunde ale primei părți, golul lui Bălan a fost anulat pe motiv de offside.

În startul reprizei secunde, Debeljuh nu a nimerit poarta din apropiere, însă cei care au marcat au fost tot rapidiștii. A făcut-o același Bălan, din apropiere.

Campioana a fost periculoasă apoi la o fază fixă, când portarul a scos din vinclu lovitura liberă a lui Deac. Nici Cestor nu a fost mai norocos, iar ultima ocazie le-a aprținut tot rapidiștilor, când Grigore a fost aproape de golul al treilea.

Rapid - CFR Cluj s-a terminat 2-0, iar campionii bau bifat al doilea eșec din acest sezon în Liga 1.