Medalie de aur pentru România la Europenele de Judo

DE Andrei Mocanu | Actualizat: 07.11.2021 - 15:57
Medalie de aur pentru România la Europenele de Judo. Foto COSR

Aur pentru România. Judoka Laris Borș a câștigat aurul la Campionatul European de Judo U23 de la Budapesta.

Laris Borș, sportivul de 22 de ani, legitimat la CS Dinamo, și-a adjudecat titlul continental la categoria 66 de kg, după o prestație excelentă la turneul din Ungaria. Laris Borș l-a învins în finala categoriei 66 kg, prin ippon, pe moldoveanul Radu Izvoreanu.

Laris este originar din Focşani, a fost descoperit de Stănica Grosu şi pregătit de Iulian Surlă, acum e legitimat la CS Dinamo și se pregătește la lotul național de la Oradea cu Emil Morar.

„Felicitări, Laris! Ție și antrenorilor tăi! Succes mai departe!”, transmite Comitetul Olimpic Român pe Facebook.