Locul 11 la Mondialele de scrimă de la Milano, pentru echipa feminină de floretă a României

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 29.07.2023 - 09:44
Locul 11 la Mondialele de scrimă de la Milano, pentru echipa feminină de floretă a României - Foto: Facebook/Federatia Romana de Scrima - Imagine cu rol ilustrativ

Echipa feminină de floretă a României s-a clasat pe locul 11 la Campionatele Mondiale de scrimă de la Milano, după ce a învins Ungaria cu 45-44 în partida pentru poziţiile 11-12.

Echipa alcătuită din Mălina Călugăreanu, Emilia Corbu, Andreea Dincă, Anca Săveanu a dispus în şaisprezecimile de finală de Marea Britanie, cu 37-35, dar apoi a cedat în optimi în faţa Italiei cu 18-45.

Pe tabloul pentru locurile 9-16, România a învins Spania cu 43-33, apoi a pierdut în faţa Ucrainei, cu 31-32, înainte de a învinge Ungaria.

România participă cu 17 sportivi, 12 la feminin şi 5 la masculin, la Campionatele Mondiale de scrimă de la Milano (22-29 iulie), competiţie care pe lângă medalii oferă puncte importante pentru calificarea la JO 2024 de la Paris.

La Mondialele de scrimă de la Cairo, de anul trecut, Iulian Teodosiu a cucerit bronzul la sabie individual, iar Maria Boldor tot bronz la floretă individual.

Boldor este în stare de suspendare de la începutul anului după un test antidoping pozitiv la Enobosarm, steroid cunoscut sub denumirea de ostarină.