EURO2020: Ucraina s-a calificat dramatic în fața Suediei, după un gol în prelungiri

DE Edi Neagu | 30.06.2021 - 08:17
Artem Dovbyk a devenit eroul Ucrainei. FOTO: UEFA/Facebook

Echipa antrenată de Andrei Șevcenko s-a calificat în sferturi la Euro2020 după victoria cu 2-1 în fața Suediei. Golul victoriei a fost marcat în minutul 120+1, adică în prelungirile prelungirilor.

Artem Dovbyk a înscris în prelingirile celor 30 de minute de... prelungiri și astfel Ucraina a învins cu 2-1 o Suedie rămasă în 10 oameni după un fault violent. Echipa antrenată de fostul mare internațional Andrei Șevcenko va întâlni în meciul următor Anglia, la Roma.

Scorul a fost descris de Oleksandr Zinchenko care a trimis mingea în poarta suedezilor în minutul 27, cu un șut puternic.

Suedia a reușit să egaleze înainte de pauză prin Forsberg, de asemenea cu un șut violent de la marginea careului de 16 metri.

În repriza a doua nu s-a mai înscris, așa că s-a ajuns la prelungiri. Suedia a rămas în 10 oameni, după ce Marcus Danielson a primit un cartonaș roșu în urma unui fault violent asupra unui fotbalist suedez.

Nu s-a ajuns la lovituri de departajare pentru că Dovbyk, abia introdus în teren cu câteva minute înainte de final, a înscris golul victoriei cu o lovitură de cap.