Euro 2020: Anglia a învins Danemarca în semifinale și va juca finala cu Italia

DE Edi Neagu | 08.07.2021 - 08:32
Golul victoriei a fost înscris de Harry Kane. FOTO: UEFA/Facebook

Anglia a avut nevoie de prelungiri pentru a învinge Danemarca. Golul care duce Anglia în finală a fost marcat de Harry Kane.

Anglia a avut nevoie de prelungiri pentru a obține calificarea în finala Euro 2020. Trupa lui Gareth Southgate a învins surprinzătoarea reprezentativă a Danemarcei, scor 2-1 (a fost 1-1 după 90 de minute), golul decisiv fiind înscris de Harry Kane, scrie Hotnews.ro.

Atacantul lui Tottenham a ratat penaltiul controversat obținut de Sterling (a căzut ușor în careu, decizia a fost confirmată după consultarea sistemului VAR), dar mingea respinsă de Schmeichel a revenit la el și acesta a îndeplinit o simplă formalitate.

Damsgaard a deschis scorul pentru danezi cu o execuție superbă din lovitură liberă ('30), însă căpitanul Kjaer a înscris în propria poartă încercând să respingă o pasă a lui Sterling ('39). Englezii au dominat autoritar în prelungiri și s-au calificat în finală grație reușitei lui Kane ('104).

Din minutul 106, Danemarca a jucat în zece jucători, după ce mijlocaşul Mathias Jensen s-a accidentat şi a părăsit terenul (selecţionerul Kasper Hjulmand epuizase toate schimbările).

În finală, Anglia va întâlni Italia. Ultima partidă a competiţiei va avea loc duminică, de la ora 22:00, tot pe stadionul Wembley.

Înaintea partidei, căpitanul Angliei, Harry Kane, i-a oferit omologului său danez, Simon Kjaer, un tricou al naţionalei engleze cu numele lui Christian Eriksen, care a suferit un stop cardiac la primul meci jucat de Danemarca la această ediţie a Euro 2020, cu Finlanda. Eriksen şi personalul medical care i-a salvat viaţa au fost invitaţi de UEFA la finala de duminică, informează News.ro.

De asemenea, o pânză imensă reprezentând tricoul lui Eriksen a fost desfăşurată pe teren, înaintea startului.