DE Răzvan Scăeșteanu | Actualizat: 18.09.2023 - 11:15
Echipa românească Willi Motorsport, campioană mondială la anduranță în 24H Series - Foto: Facebook/Willi Motorsport
Echipa românească Willi Motorsport, campioană mondială la anduranță în 24H Series - Foto: Willi Motorsport

Echipa românească Willi Motorsport este campioană mondială la anduranță în 24H Series, la categoria Porsche 911 GT3 Cup (992), după ce echipajul mixt româno-italian a terminat pe locul 3 cursa 24H Series de la Barcelona, din weekend.

„Suntem bucuroși să anunțăm că, după acest weekend intens, putem spune în sfârșit că suntem campioni la categoria Porsche 911 GT3 Cup (992).

A fost un weekend dificil, începând cu calificările și continuând cu cursa, iar toate meritele merg către echipa și piloții noștri, Sergiu Nicolae, Sabino de Castro și Cosimo Papi, cu un mare sprijin moral din partea lui Fabrizio Broggi, a cărui prezență în boxă ne-a dat impulsul necesar pentru a ne menține motivați și a depăși obstacolele.

Vă mulțumim din inimă tuturor pentru sprijinul extraordinar acordat pe parcursul acestui weekend și pe tot parcursul anului.

Rămâneți alături de noi, iar noi vă promitem că vom oferi și mai multe momente captivante în acest sezon”, a anunțat echipa Willi Motorsport, pe pagina sa de Facebook, după încheierea cursei 24H Series de la Barcelona, din weekend-ul 15-17 septembrie.

Echipa Willi Motorsport s-a clasat pe locul 3 în cursa 24H Series de la Barcelona. Pe locul 1 a terminat echipa Red Camel-Jordans.nl, iar cea de-a doua treaptă a podiumului la categoria Porsche 911 GT3 Cup (992) a fost ocupată de echipa Red Ant Racing Nationale Autoclub Excelsior.

Willi Motorsport by Ebimotors are un echipaj mixt, româno-italian, format din Fabrizio Broggi, Sergiu Nicolae și Sabino De Castro, care anul acesta a alergat în 24H Series cu o mașină complet nouă, un Porsche 992 GT3 Cup.