Echipa lui Becali, umilință maximă. Eliminată din Europa de o echipă care a tras 28 de șuturi

DE Octavia Constantinescu | 30.08.2019 - 00:24

FCSB a ratat calificarea în grupele Europa League pentru al doilea an consecutiv. Vicecampioana României a pierdut returul din Portugalia cu Vitoria Guimaraes, cu scorul de 0-1. În tur, rezultatul a fost egal, 0-0.

Echipa patronată de Becali a jucat deplorabil, portughezii avînd numeroase ocazii foarte mari și șutând de 28 de ori la poartă.

FCSB nu s-a ridicat la nivelul unui meci din play-off-ul Europa League. Guimaraes a fost, pe toată durata celor 90 de minute, echipa mai insistentă. Deşi a marcat un singur gol, echipa portugheză a avut multe ocazii mari de gol, dar norocul a ţinut cu FCSB. Cele mai multe ratări au fost trecute în contul extremei Davidson. Astfel, după o primă repriză în care a trimis 4 şuturi pe poartă, Guimaraes a venit şi mai motivată de la cabine. A crescut şi la capitolul posesie (peste 55%), iar acest aspect s-a materializat în cele din urmă în gol, în minutul 53. Mihai Roman l-a faultat în careu pe Irfan Peljto, iar arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă. Edmond Tapsoba şi-a luat responsabilitatea executării şi a marcat, chiar dacă portarul Cristian Bălgrădean a fost la un pas să scoată.

Ulterior, FCSB a încercat să atace, dar nu a reuşit să aibă ocazii importante, scrie Mediafax.