Christian Eriksen, fotbalistul danez care a suferit un stop cardiac la EURO 2020, a revenit cu gol

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 27.03.2022 - 10:48
Christian Eriksen a fost introdus în teren în repriza a doua

Mijlocaşul Christian Eriksen a marcat sâmbătă seara pentru Danemarca, într-o partidă amicală contra Olandei, la doar două minute de la introducerea sa pe teren, în primul său meci la națională după stopul cardiac suferit anul trecut la EURO 2020.

Christian Eriksen, care joacă la Brentford, a intrat la pauză şi a înscris al doilea gol al echipei Danemarcei (min. 48), în partida câştigată de Olanda cu 4-2, chiar pe stadionul pe care danezul s-a remarcat sub culorile lui Ajax, relatează Agerpres.

Gazdele olandeze s-au impus prin golurile marcate de Steven Bergwijn (16, 71), Nathan Ake (29) şi Memphis Depay (38 - penalty). Primul gol al danezilor a fost reuşit de Jannik Vestergaard (28).

Christian Eriksen jucase ultima oară pentru naţionala daneză la 12 iunie 2021, contra Finlandei, la Copenhaga, în cadrul EURO 2020, când a suferit un stop cardiac. El are în prezent implantat un defibrilator intern, motiv pentru care a trebuit să se despartă de Inter Milano, pentru că în Serie A nu este acceptat un asemenea dispozitiv medical.