Simone Tempestini, campionul național en titre, a câștigat pentru a șasea oară la rând Raliul Sibiului, etapa a patra a Campionatului Național de Raliuri 2025.
Citește și: VIDEO Tempestini, invincibil în Campionatul Național de Raliuri. A câștigat Raliul Maramureșului
Campionul Simone Tempestini a câștigat „en fanfare” Raliul Sibiului. Avans de aproape 3 minute
Echipajul Simone Tempestini/Carmen Poenaru (Skoda Fabia RS Rally 2) s-a impus cu timpul de 01 h 26 min 5 sec 1/10, fiind urmat de frații Norbert și Francesca Maior (Citroen C3 Rally 2), la 2 min 56 sec 9/10, și de echipajul Andrei Gîrtofan/Tudor Mârza (Skoda Fabia RS Rally 2), la 4 min 30 sec 2/10, etc.
Citește și: VIDEO Frații români Maior, locul 6 în Raliul Ungariei, la debutul în „motorsportul mare” - FIA ERC
Ediția a 10-a a Raliului Sibiului s-a încheiat cu o superspecială desfășurată în centrul orașului (Piața Unirii), după o pauză de cinci ani, în care s-a impus tot Tempestini.
Simone Tempestini a câștigat ultimele trei etape ale sezonului și conduce în clasamentul general al piloților.
Etapa a cincea a Campionatului Național de Raliuri, Raliul Moldovei (2-3 august), a fost anulată, astfel că sezonul va continua cu Raliul Iașului (6-7 septembrie).