De ce ar fi murit doctorita Ștefania Szabo de la Buzău? Medic: „Am văzut-o sleită de puteri”
O doctoriță de la Spitalul de Urgență Buzău a spus că este un fenomen de burnout printre medici și că au fost cazuri în care a văzut-o pe Ștefania Szabo „sleită de puteri” însă nu a vrut să meargă acasă să se odihnească.
Doctorița Ștefania Szabo de la Spitalul Județean de Urgență Buzău a fost găsită moartă în camera de gardă.
Avea doar 37 de ani, însă se pare că i-ar fi cedat inima. O colegă de-a ei vorbește însă despre burnout, susținând că a văzut-o epuizată însă nu a vrut să meargă acasă.
Procurorii au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă și iau în calcul mai multe ipoteze legate de cauza morții.
Ei spun că este un caz atipic.
De ce ar fi murit doctorita Ștefania Szabo de la Buzău? Medic: „Am văzut-o sleită de puteri”
Angajații de la Spitalul Județean de Urgență Buzău au ieșit în curtea unității medicale pentru a ține un moment de reculegere pentru doctorița Ștefania Szabo, găsită marți dimineață fără suflare în camera de gardă.
Una dintre doctorițele Spitalului Județean de Urgență Buzău sugerează că ar fi vorba despre burnout.
„Atrag atenția asupra acestui fenomen de burout.
O gardă începe la ora 14 și se termină a doua zi la ora 08.00. Însă această gardă este prelungită de programul normal al medicului de 7 ore și după, până la finalul gărzii, iarăși programul lui de muncă de 7 ore.
E foarte important să înțelegem când nu mai putem să mergem la medicul de medicina muncii să spunem ce simțim. Depinde și de noi să realizăm care sunt limitele. Trebuie să ne ajutăm între noi si să ne înțelegem unii pe alții. Din cauza acestei oboseli nu ne mai înțelegem unii cu alții.
Acest moment trebuie să fie un moment zero să ne resetăm și să învățăm să devenim empatici.
Au fost situații în care am văzut-o sleită de puteri. I-am spus să meargă acasă dar ea a spus că nu că trebuie să intre în sală”, a spus doctorița.
De asemenea, managerul spitalului, a recunoscut că medicii sunt obosiți iar comunitatea pune presiune pe ei.
„Indiferent de motive nu trebuia să se ajungă aici.Că sunteți obosiți, sunteți terminați, se pune o presiune gratuită. Mă refer la comunitatea în sine.
Nouă ni se cere empatie dar nu ni se răspunde cu omenie. Este de ajuns să faceți sau ssă nu faceți cea mai mică greșeală și o să vă impute și o să ajungeți criminali și o să ajungeți în presă, o să ajungeți peste tot.
În afara presiunii locului de muncă sunteți expuși la lucruri care nu vă aparțin. Nu mai sunt lcururi sănătoase care se întâmplă în comunitate.
Acest spital aparține comunității și comunitatea trebuie să fie apropiată spitalului, nu amenințătoare.
Ceea ce se întâmplă în spitalul ăsta se întâmplă în toate spitalele din România”, a spus managerul Spitalului.
El a mai precizat că, spitalul instituțional nu poate interveni să apere un medic jignit sau defăimat pentru că nu-i permite legea.
„Nu avem nici cel mai mic instrument la îndemân să vă putem apăra. Sunteți expuși din toate punctele de vedere.
Este greu pentru toți”, a explicat SJU Buzău, Sorin Pătraşcu.
Citește și: Directoarea unui spital de urgență, găsită moartă în camera de gardă. „Alarma îi suna încontinuu”
Doctorița a murit în camerda de gardă
„Astăzi, de dimineaţă, la ora 6 fără câteva minute, am fost apelat de unul dintre medicii spitalului, care m-a informat că, în camera de gardă, a fost găsită decedată colega noastră, Ştefania Szabo.
Nu ştim nici cauzele, nici motivele pentru care s-a ajuns la această situaţie. Ieri, lucrurile şi atitudinea ei erau normale”, a spus managerul SJU Buzău, Sorin Pătraşcu
Acesta a precizat că Poliţia şi Inspectoratul Teritorial de Muncă se află deja în spital şi desfăşoară cercetări pentru a stabili împrejurările decesului.
„Doamna doctor era în timpul activităţii azi-noapte, apoi a intrat de gardă şi urma să iasă dimineaţă, la ora 8. Era un medic dedicat, cu minimum şapte gărzi pe lună, pe lângă activitatea de pe secţie şi cea medicală din cadrul spitalului. Orice zi era foarte încărcată”, a mai spus managerul.
Ultimul consult efectuat de medic ar fi avut loc în jurul orei 12–12:30 noaptea, după care s-a retras în camera de gardă.
„Ce s-a întâmplat ulterior, nu ştim şi nu avem date în acest moment. Nu cred că poate fi vorba de un gest necugetat. Medicii trăiesc o realitate grea, cu oboseală şi un efort constant pentru a avea grijă de pacienţi”, a adăugat Pătraşcu.
Managerul a menţionat că, cu o zi înainte de tragedie, dr. Szabo participase la un eveniment public alături de colegi şi nu a dat niciun semn care să prevestească o astfel de tragedie: „A fost cu mine în maşină, a fost împreună cu alţi colegi. A fost o zi normală de lucru. Nu a fost niciun semn.”
Procurorii de la Parchetul Judecătoriei Buzău au deschis dosar penal pentru ucidere din culpă.