marți 21 octombrie
EUR 5.0832 USD 4.3742
Abonează-te
Newsweek România

Dosarul Nordis ia o nouă amploare: 300 de noi plângeri, prejudiciu suplimentar de 36.000.000 €

Data publicării: 21.10.2025 • 12:00
Dosarul Nordis ia o nouă amploare - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)
Dosarul Nordis ia o nouă amploare - Foto: Freepik (Imagine cu rol ilustrativ)

Mega dosarul țepei imobiliare Nordis ia o nouă amploare. DIICOT a extins ancheta după ce a primit 300 de noi plângeri. Prejudiciul suplimentar este estimat la 36.000.000 €, prejudiciul total ajungând astfel la circa 75.000.000 €

DIICOT a extins ancheta în Dosarul Nordis, au transmis surse judiciare, după ce procurorii au primit 300 de noi plângeri de la păgubiţi, informează News.ro.

Prejudiciul suplimentar estimat se apropie de 36 de milioane de euro, iar prejudiciul total a depăşit 75 de milioane de euro.

Până acum 850 de persoane au calitatea de victime.

Citește și: Țeapă imobiliară de 8.700.000 €, în stil Nordis, în Prahova. 14 inculpați, trimiși în judecată

Dosarul Nordis ia o nouă amploare: 300 de noi plângeri, prejudiciu suplimentar de 36.000.000 €

Surse judiciare au transmis, pentru News.ro, că procurorii DIICOT au extins ancheta în Dosarul Nordis, după ce au primit trei sute de noi plângeri ale unor persoane care au plătit pentru apartamente pe care nu le-am primit.

În noile plângeri se înregistrează un prejudiciu suplimentar de 35,8 milioane euro.

Până la această dată, în cauză au fost formulate aproximativ 700 de plângeri penale, 850 de persoane având calitatea de victime.

Prejudiciul în ceea ce priveşte infracţiunea de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave a urcat la circa 75 milioane de euro, reprezentând sumele de bani achitate de păgubiţi, pentru imobile care nu au fost construite şi livrate.

Citește și: Un avocat din Dosarul Nordis explică „tiparul” țepelor imobiliare. Cum te poți proteja

Dosarul Nordis, pe scurt

În 4 februarie, au fost reţinute 11 persoane, între care Laura Vicol şi Vladimir Ciorbă, acuzate de constituirea unui grup infracţional organizat, delapidare cu consecinţe deosebit de grave, spălare a banilor, evaziune fiscală, înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, stabilirea cu rea-credinţă de către contribuabil a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor, având ca rezultat obţinerea, fără drept, a unor sume de bani cu titlu de rambursări sau restituiri de la bugetul general consolidat ori compensări datorate bugetului general consolidat, toate în formă continuată.

În ziua următoare, Poliţia Română anunţa că în Dosarul Nordis a fost dispusă măsura sechestrului asigurător asupra a 201 imobile - apartamente şi case - , cinci spaţii comerciale, 22 de terenuri, 11 autoturisme, părţi sociale şi acţiuni.

De asemenea, au fost blocate 48 de conturi bancare deschise pe numele unor persoane fizice şi juridice.

În 22 august, reprezentanţii DIICOT au prezentat, după afirmaţiile fostului ministru al Justiţiei Stelian Ion privind stagnarea anchetei în dosarul Nordis, activităţile desfăşurare până în prezent, precizând că ancheta ”se desfăşoară cu celeritate, fiind administrate, ritmic, mijloacele de probă necesare pentru aflarea adevărului”.

Citește și: Foștii șefi ai NEPI, regii mallurilor pe pierdere, au „investit" 5 milioane de euro în țeapa Nordis

”Expertizele judiciare necesare în cauză urmează a fi dispuse de către procurorii DIICOT ulterior finalizării audierii persoanelor vătămate şi după administrarea şi coroborarea probelor deja existente”, arăta sursa citată.

Potrivit aceleiaşi surse, în dosarul penal vizând infracţiuni de constituire a unui grup infracţional organizat, delapidare cu consecinţe deosebit de grave, spălare a banilor, evaziune fiscală, înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, precum şi stabilirea cu rea-credinţă a obligaţiilor fiscale în scopul obţinerii de rambursări sau compensări necuvenite de la bugetul de stat, începând din 3 februarie au fost dispuse măsuri de desigilare a probelor, de ordinul a zeci de mii de înscrisuri, în prezenţa persoanelor de la care acestea au fost ridicate, au fost făcute percheziţii informatice asupra a 230 de dispozitive electronice, inclusiv servere de mare capacitate şi au fost audiate peste 2.000 de persoane. Sursa citată precizează că materialul de urmărire penală însumează peste 400 de volume.

Deputatul USR Stelian Ion, fost ministru al Justiţiei, acuza că ancheta în Dosarul Nordis stagnează pentru că de aproape jumătate de an Ministerul Public nu a pus la dispoziţia DIICOT fondurile necesare efectuării expertizelor.

În replică, Parchetul ICCJ califica informaţiile ca fiind false şi preciza că DIICOT nu a cerut fonduri, iar în dosar nu a fost dispusă şi efectuată nicio expertiză.

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră