duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Rusia: Îi vom „înveseli” curând pe americani cu o listă neagră ca răspuns la sancțiunile lor

Data publicării: 05.03.2021 • 22:32 Data actualizării: 05.03.2021 • 23:13
Maria Zaharova/ Foto: TASS
Maria Zaharova/ Foto: TASS

Moscova va publica în curând o listă neagră ca răspuns la sancțiunile SUA, a declarat vineri purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova. Potrivit acesteia, Moscova se abține de obicei de la a atrage atenția publicului asupra măsurilor de represalii.

„Având în vedere modul în care acționează americanii, inclusiv faptul că au publicat toate listele dintr-o dată, cred că îi vom înveseli în curând. Lucrarea este în curs. Nu vă gândiți că nu facem nimic dacă nu vorbim despre asta”, a declarat Zaharova.

Potrivit acesteia, Moscova se abține de obicei de la a atrage atenția publicului asupra măsurilor de represalii ale Rusiei.

„Nu am făcut publice niciodată aceste măsuri în trecut. Am întocmi liste negre ca răspuns la listele lor negre și i-am informat. Ei știu că în contrapartidă oficiali de-ai lor vor fi incluși pe o listă neagră", a spus purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe.

Citește și

Moscova acuză Washingtonul de un „puseu anti-rus”, după sancțiunile în cazul Navalnîi

Kremlinul, sigur că sancţiunile împotriva Moscovei în cazul Navalnîi „nu îşi vor atinge obiectivele”

Marți, Washington a publicat o nouă listă cu sancțiuni în legătură cu „dosarul Navalnîi”,pe care se află directorul Serviciului Federal de Securitate Rus (FSB) Alexander Bortnikov, prim-adjunct al șefului Biroului executiv prezidențial, Serghei Kirienko, procurorului general Igor Krasnov și încă patru persoane, precum și o serie de întreprinderi și instituții.

Sancțiunile SUA includ și o „refuzul oricărui credit, garanții de credit sau altă asistență financiară” către Rusia și „interzicerea exportului în Rusia de bunuri și tehnologie sensibile din punct de vedere al securității”.

Totodată, Actul privind Contracararea Adversarilor prin Sancțiuni și Actul privind Securitatea Energiei Europei prevăd sancțiuni împotriva participanților la proiectul gazoductului rusesc Nord Stream 2.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră