duminică 07 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Rusia a lansat în premieră o rachetă antinavă supersonică în Marea Neagră. Ținta: o navă abandonată

Data publicării: 30.04.2021 • 18:57 Data actualizării: 01.05.2021 • 12:54
Rusia a lansat în premieră o rachetă antinavă supersonică în Marea Neagră/FOTO: Youtube/Dimitro Sevastopol
Rusia a lansat în premieră o rachetă antinavă supersonică în Marea Neagră/FOTO: Youtube/Dimitro Sevastopol

Flota rusă a testat în premieră o rachetă antinavă supersonică în Marea Neagră. Racheta a fost lansată de crucişătorul purtător de rachete „Moscova” („Moskva”), în cadrul unor manevre militare, informează Moscow Times.

Conform ministerului rus al Apărării, racheta a fost lansată către o ţintă aflată „în capătul celălalt” al Mării Negre, fără a preciza exact locul.

Imaginile difuzate de către armata rusă prezintă doar momentul lansării rachetei. Oficialii militari ruşi susţin că o epavă, care juca rolul de navă-ţintă, a fost lovită de rachetă la 100 de secunde după lansare, imagini care lipsesc însă din clipul video.

Citește și: Senator american: Putin, responsabil de „roiurile de OZN-uri” de deasupra navelor de război ale SUA

„Aceste rachete sunt motivul pentru care crucişătorul nostru este numit «ucigaşul de portavioane»”, a declarat un corespondent militar aflat la faţa locului.

O premieră: racheta antinavă supersonică

„Crucişătorul Moscova al flotei ruseşti din Marea Neagră a lansat pentru prima oară în istoria recentă o rachetă Vulcan în această mare, cu ajutorul sistemului lansator de rachete Bazalt”, s-a arătat într-un mesaj postat pe Twitter de ministerul rus al Apărării.

Citește și: Un Lamborghini al proxenetului Spaidăr, care a bătut un ginecolog, scos la licitație de stat

Racheta Vulkan P-100 reprezintă o versiune îmbunătăţită a rachetei P-500 Bazalt, proiectată în epoca sovietică. Racheta antinavă Vulkan are o rază de 800 de kilometri, comparativ cu raza de 550 de kilometri a rachetei Bazalt.

Rusia a anunţat zilele trecute începerea unor exerciţii militare de amploare în Crimeea şi în Marea Neagră, la care participă peste 10.000 de militari şi 40 de nave de război, precum şi 20 de vase auxiliare, pe fondul tensiunilor cu Ucraina din cauza creşterii prezenţei militare a Rusiei la frontiera ruso-ucraineană.

Citește și: Cu ce se apără România la Marea Neagră: trei fregate, o corvetă, 30 de MiG-uri și 17 avioane F-16

NATO a calificat drept „nejustificată” intenţia Rusiei de a închide diverse sectoare ale Mării Negre pentru aceste manevre militare navale, în ceea ce Alianţa consideră a fi „un model mai larg de comportament destabilizator” rusesc în regiune. Concomitent, Marea Britanie a anunţat că va trimite în Marea Neagră un distrugător şi o fregată antisubmarin şi că are pregătite avioane F-35, lansabile de pe portavionul „HMS Queen Elizabeth” aflat în Marea Mediterană.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră