duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

O chelneriță a primit bacșiș 10.000 $ de la un client. A fost concediată câteva zile mai târziu

Data publicării: 18.02.2024 • 10:58 Data actualizării: 18.02.2024 • 20:22
O chelneriță a primit bacșiș 10.000 $ de la un client Foto: unsplash.com - rol ilustrativ
O chelneriță a primit bacșiș 10.000 $ de la un client Foto: unsplash.com - rol ilustrativ
Bacșiș 10.000 dolari
Bacșiș 10.000 dolari
chelnerița concediată
chelnerița concediată

O chelneriță a fost concediată telefonic după câteva zile de la momentul în care a primit un bacșiș de 10.000 de dolari de la un client. Acesta lăsase banii în amintirea prietenului său mort. Chelnerița împărțise suma cu ceilalți angajați.

Pentru o notă de plată de 32 de dolari, un client a lăsat bacșiș de peste 300 de ori mai mare. Chelnerița care l-a primit a fost concediată câteva zile mai târziu.

Patronul barului susține că decizia nu are legătură cu suma primită de aceasta.

O chelneriță a primit bacșiș 10.000 $ de la un client. A fost concediată câteva zile mai târziu.

Linsey Bond a fost concediată printr-un apel telefonic, la doar câteva zile după ce a primit bacșișul de 10.000 de dolari.

Nota de plată a fost de 32 de dolari, iar valoarea bacșișului sugerat pe chitanță era între 20% și 25%, adică între 5,95 și 7,44 dolari.

Foto: Mirror

Patronul a declarat că ospătarul a împărțit bacșișul cu alți opt membri ai personalului care lucrau în acea zi, fiecare primind peste 1.200 de dolari. Clientul a lăsat banii în cinstea prietenului său care murise de curând, conform stirileprotv.

Citește și: Cât trebuie să lăsăm bacșiș la restaurant, coafor sau curier? Este nepoliticos dacă nu lăsăm bani?

Proprietarul restaurantului a precizat că decizia de a o concedia pe chelneriță nu are nicio legătură cu bacșișul, ci a fost pur și simplu o „decizie de afaceri”.

Într-o postare acum ștearsă pe rețelele sociale, chelnerița a susținut că i s-a spus să-și ia ziua următoare liberă, însă a fost anunțată că este concediată.

Citește și: Casele de tip self-scan din magazine cer clienților să lase bacșiș. Sumele sunt indecent de mari

„Într-o săptămână sunt un angajat uimitor, muncitor, o mamă minunată... Acum, sunt fără loc de muncă, pentru prima dată de când aveam 15 ani”, a spus chelnerița.

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră