marți 21 octombrie
EUR 5.0832 USD 4.3742
Abonează-te
Newsweek România

Caricaturistul Tawfik Omrane l-a desenat pe premierul Tunisiei Ahmed Hachani. A fost arestat

Data publicării: 22.09.2023 • 07:12 Data actualizării: 22.09.2023 • 07:24
Caricaturistul Tawfik Omrane l-a desenat pe premierul Tunisiei Ahmed Hachani. A fost arestat - Foto: Twitter/ Omrane Cartoons
Caricaturistul Tawfik Omrane l-a desenat pe premierul Tunisiei Ahmed Hachani. A fost arestat - Foto: Twitter/ Omrane Cartoons

Tawfik Omrane, un celebru caricaturist tunisian, a fost arestat preventiv pentru că a "adus atingere demnităţii" altor persoane prin intermediul reţelelor de socializare, după publicarea unor caricaturi criticându-l pe şeful guvernului Tunisiei, Ahmed Hachani.

Tawfik Omrane a fost arestat joi, 21 septembrie, în jurul orelor 17.00, la domiciliul său din Megrine, la periferia de sud a Tunisului, a declarat avocatul său, Ayachi Hammami.

În vârstă de 64 de ani, caricaturistul a fost dus la o secţie de poliţie din Megrine unde a fost interogat timp de trei ore despre două caricaturi publicate la începutul lui august pe pagina sa "Omrane Cartoons" în care critică alegerea lui Hachani pentru postul de şef al guvernului, a explicat avocatul, relatează Agerpres, citând AFP.

Citește și: China exersează deasupra Taiwanului blocarea intervenției armatei americane în caz de invazie

Un procuror a decis să-l plaseze în arest preventiv la finalul acestui interogatoriu, a adăugat el.

"Aceasta este o altă încălcare a libertăţii de exprimare care afectează de data aceasta un mare caricaturist", a deplâns Ayachi Hammami, de asemenea un oponent al politicilor preşedintelui Kais Saied.

Omrane a devenit cunoscut încă din anii 1980 pentru desenele sale politice.

Arestarea sa a fost criticată vehement pe reţelele de socializare de multe personalităţi ale societăţii civile care au denunţat "un atac la adresa libertăţilor".

Citește și: Țara unde și românii cu venit sub 600€ pot avea un avocat, analize medicale și cablu TV gratis

Preşedintele Uniunii Naţionale a Jurnaliştilor Tunisieni (SNJT) Mehdi Jelassi a cerut "eliberarea imediată" a caricaturistului.

SNJT, precum şi alte ONG-uri locale şi internaţionale denunţă în mod regulat un recul al libertăţilor în Tunisia de când preşedintele Kais Saied şi-a asumat puterile depline pe 25 iulie 2021.

Aceste ONG-uri denunţă, de asemenea, "intimidarea" jurnaliştilor prin urmăriri judiciare şi arestări "pur politice".

Mai multe articole din secțiunea Internațional

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră