Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege care introduce telereabilitarea în legislația din domeniul sănătății și permite furnizarea la distanță a unor servicii de recuperare medicală prin intermediul mijloacelor digitale.
Camera Deputaților a adoptat, miercuri, un proiect de lege care introduce telereabilitarea în legislația din domeniul sănătății și permite furnizarea la distanță a unor servicii de recuperare medicală prin intermediul mijloacelor digitale.
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă că a supus dezbaterii publice un ordin de ministru care introduce şi reglementează utilizarea teleradiologiei şi interpretarea la distanţă a investigaţiilor imagistice.
Sentimentele de izolare și singurătate, stresul sau nesiguranța au afectat sănătatea oamenilor în timpul pandemiei, 36% dintre respondenții la un sondaj realizat de PwC la nivel global arătând că au avut simptome de anxietate sau depresie.
Nelu Tătaru, ministrul Sănătății, a declarat joi, la evenimentul de lansare a programului de guvernare al PNL pe 2021-2024, că liberalii își propun să reformeze din temelii sistemul sanitar din România.