Uitați de vânzările de bilete și de tensiunile geopolitice. Cupa Mondială s-ar putea confrunta cu un alt obstacol: o scădere a consumului de alcool, care durează ani de zile.
Uitați de vânzările de bilete și de tensiunile geopolitice. Cupa Mondială s-ar putea confrunta cu un alt obstacol: o scădere a consumului de alcool, care durează ani de zile.
O nouă pedeapsă ce prevede interzicerea accesului persoanelor certate cu legea în baruri, la concerte și meciuri, este propusă de autoritățile din Marea Britanie și Țara Galilor, în încercarea de a lupta și mai eficient cu infractorii.
Serbia introduce obligativitatea unui ''permis de sănătate'' COVID-19 pentru accesul în restaurante, cafenele şi baruri, după ora 22:00, a anunţat premierul Ana Brnabic, în contextul în care ţara se confruntă cu o agravare a pandemiei, transmite Reuters.
Cei care au fost condamnați pentru acțiuni violente nu mai pot intra în barurile de noapte din Danemarca. Perioada interdicției este de cel puțin doi ani.
Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a anunțat că, va redeschide restaurantele și barurile la interior, cinematografele, teatrele și sălile de jocuri de noroc, în limita a 30% din locuri, ldacă scăderea ratei infectărilor în București se va menține sub 3 la mia de locuitori,
Începând de luni, 28 decembrie, autorităţile au decis ca restaurantele, cafenelele, barurile şi sălile de jocuri de noroc din municipiul Bistriţa să îşi reia activitatea în interior, în limita a 30% din capacitate, după ce incidenţa cazurilor de COVID-19 a coborât sub 3 la mie.
Activitatea în interior pentru baruri, restaurante, cafenele şi săli de jocuri de noroc din Zalău, Hereclean, Carastelec şi Bănişor a fost suspendată începând de luni, după ce incidenţa cazurilor de COVID-19 cumulate la 14 zile a depăşit trei bolnavi la 1.000 de locuitori.
Oamenii sunt nemulțumiți de închiderea barurilor și restaurantelor în toată Europa. Mulți dintre ei aleg să protesteze în moduri inedite.