Copiii, elevii, studenții și anumite categorii de tineri beneficiază de asigurare de sănătate fără plata contribuției. Menținerea calității de asigurat presupune depunerea de documente justificative și condiția de a nu realiza venituri.
Copiii, elevii, studenții și anumite categorii de tineri beneficiază de asigurare de sănătate fără plata contribuției. Menținerea calității de asigurat presupune depunerea de documente justificative și condiția de a nu realiza venituri.
Ministerul Sănătății precizează că serviciile medicale de prevenție sunt gratuite pentru toate persoanele care au peste 18 ani, indiferent dacă sunt sau nu asigurate, și face un apel public pentru accesarea gratuită a acestor servicii, prin medicii de familie.
Sistemul informatic al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), prin care sunt validate cardurile de sănătate, este nefuncțional de mai multe zile. Din această cauză, medicii de familie nu pot verifica în timp real calitatea de asigurat și nici valida consultațiile.
Românii neasigurați în sistemul public de sănătate pot beneficia de servicii medicale gratuite. Dar când depășesc o limită vor fi nevoiți să achite costurile tratamentului.
Datele din proiectul PNRR arată că 11% din populația României nu are asigurare medicală. Potrivit statisticilor OECD, suntem pe ultimul loc în Uniunea Europeană. Chiar și-n Statele Unite ale Americii, situația este mult mai bună, doar 8,5% din populație fiind neasigurată medical.
Un studiu al companiei Lidl, împreună cu Ambasada Sustenabilității - România cu un singur chip, arată, printre altele, că 60,98% din sinuciderile înregistrate în România sunt în mediul rural și doar 39,02% sunt în mediul urban.