Daniel David, la Casa Albă. A discutat cu Michael Kratios, consilierul pentru ştiinţă al preşedintelui SUA
Ministrul Educaţiei, Daniel David, a discutat, Casa Albă, cu Michael Kratios, consilierul pentru ştiinţă al preşedintelui Statelor Unite ale Americii, despre sistemele de organizare a ştiinţei în cele două ţări, dar şi despre rolul cercetării în sistemul de apărare.
Ministerul Educaţiei anunţă, miercuri, că ministrul Daniel David s-a întâlnit, la Casa Albă, cu Michael Kratios, consilierul pentru ştiinţă al preşedintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, şi director al Oficiului Casei Albe pentru Politica Ştiinţei şi Tehnologiei (OSTP).
Citește și: Daniel David: Profesorii sunt principala cauză a analfabetismului funcțional
Daniel David, la Casa Albă. A discutat cu Michael Kratios, consilierul pentru ştiinţă al preşedintelui SUA
„Mă bucur că de data aceasta am reuşit să ne coordonăm şi să mă întâlnesc cu Excelenţa Sa Michael Kratios, care are un cuvânt major de spus în politica SUA în domeniul ştiinţei şi tehnologiei. Am discutat despre sistemele de organizare a ştiinţei în România şi SUA, prezentând noua reformă de reorganizare a sistemului naţional de cercetare-dezvoltare-inovare (m-a bucurat disponibilitatea părţii americane de a ne sprijini cu experţi), accentuând avantajele competitive ale României în zona ELI-NP («Laserul de la Măgurele») şi Danubius-ERIC, cu potenţial interes pentru SUA, respectiv colaborările formale care există deja între minister şi National Science Foundation, pe care le dorim extinse. Am punctat apoi noile infrastructuri de cercetare, în cadrul cărora dorim o colaborare strânsă cu oamenii de ştiinţă americani şi cu industria americană: Inteligenţa artificială, Energie (mai ales bazată pe hidrogen şi energia nucleară), Semiconductori şi altele importante pentru ţară. De asemenea, am discutat despre rolul cercetării în sistemul de apărare, luând în calcul diverse provocări internaţionale. Nu în ultimul rând, am analizat rolul ştiinţei în societatea modernă şi modul în care putem face faţă pseudoştiinţei”, a declarat ministrul Daniel David, conform News.ro.
Citeşte şi: Ministrul Educaţiei: Săptămâna Verde şi Şcoala Altfel vor continua, dar organizate mai bine pentru elevi
Din delegaţia României au mai făcut parte Andrei Muraru, ambasadorul României în SUA, rectorul SNSPA, Remus Pricopie, precum şi membri ai Ambasadei României în SUA, în timp ce din partea americană au participat şi alţi experţi guvernamentali din cadrul OSTP.