duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic

Data publicării: 25.09.2024 • 13:34 Data actualizării: 25.09.2024 • 13:52
Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic - Foto: Wikimedia/Alexander Migl/CC BY-SA 4.0
Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic - Foto: Wikimedia/Alexander Migl/CC BY-SA 4.0

Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic. Schaeffler, unul dintre cei mai mari producători de componente auto din lume, a trimis angajații din fabrica de la Cristian, de lângă Brașov, în șomaj tehnic.

Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic. Schaeffler, unul dintre cei mai mari producători de componente auto din lume, a trimis angajații din fabrica de la Cristian, de lângă Brașov, în șomaj tehnic, săptămâna trecută și săptămâna aceasta.

Grupul german Schaeffler este unul dintre cei mai mari angajatori din România, cu aproape 5.000 de angajați. La fabrica din Cristian sunt sute de salariaţi.

Sute de salariaţi din România, ai unui mare grup de afaceri internaţional, sunt în şomaj tehnic

„În contextul provocărilor globale de pe piață care afectează diverse sectoare, Schaeffler România a fost nevoită să implementeze măsuri temporare, inclusiv șomaj tehnic.

Deși aceste decizii sunt dificile, ele au ca scop asigurarea capacității competitive pe termen lung a operațiunilor noastre și protejarea unui număr cât mai mare de locuri de muncă în această perioadă.

Citeşte şi: Dacia vinde de rupe, dar este obligată să oprescă producția în România. Nu are semi-conductori

Colaborarea strânsă cu angajații și părțile interesate pentru a gestiona cele mai bune rezultate posibile este esențială pentru noi, în special în aceste momente.

Suntem optimiști cu privire la viitor și așteptăm cu interes realizarea fuziunii planificate cu Vitesco Technologies, care ne va face „mai puternici împreună”, inclusiv în România”, au transmis reprezentanții Schaeffler România, conform Profit.ro.

Citeşte şi: Film cenzurat de Elena Ceaușescu: Dan Nuțu ajunge taximetrist, directorul moare, regizorul interzis

Schaeffler România este una dintre subsidiarele de producție de top ale Grupului Schaeffler. Din 2002 compania produce în România, la Brașov, componente pentru industria auto și rulmenți grei, pentru aplicații industriale.

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră