duminică 07 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

România, o groapă de gunoi profitabilă. Traficul ilegal de deşeuri a crescut cu 180% în 2023

Data publicării: 31.07.2023 • 16:08 Data actualizării: 31.07.2023 • 16:15
România, o groapă de gunoi profitabilă. Traficul ilegal de deşeuri a crescut cu 180% în 2023 - Foto: Facebook/Garda de Mediu Arad
România, o groapă de gunoi profitabilă. Traficul ilegal de deşeuri a crescut cu 180% în 2023 - Foto: Facebook/Garda de Mediu Arad

Traficul ilegal de deşeuri la frontierele României a crescut cu 180% în primul semestru din 2023.

Poliţiştii de frontieră, împreună cu reprezentanţi ai Gărzii de Mediu, au descoperit, în primele şase luni ale acestui an, în urma efectuării controlului asupra unor ansambluri rutiere, peste 2.773 de tone de deşeuri pentru care şoferii nu deţineau documente de transfer conform prevederilor legale.

Citește și: FOTO Tramvaiele turcești noi din Timișoara, de „calitate”. O femeie, rănită după ce s-a rupt o bară

Traficul ilegal de deşeuri a crescut cu 180% în 2023

Potrivit unui comunicat al IGPF, comparativ cu perioada similară din 2022, când au fost descoperite aproximativ 988 tone de deşeuri, se înregistrează o creştere cu 180%, fapt datorat în principal măsurilor dispuse la nivel naţional privind problematica deşeurilor.

"La nivelul Poliţiei de Frontieră Române au fost întreprinse acţiuni în colaborare cu reprezentanţii Gărzii de Mediu în vederea prevenirii introducerii în ţară a unor transporturi de deşeuri, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege, procedându-se la verificarea şi controlul mijloacelor de transport, precum şi la monitorizarea specifică în zona de competenţă", precizează sursa citată, relatează Agerpres.

Citește și: Ce a pățit o mireasă, după ce a fost furată de la propria nuntă. Incidentul care i-a stricat nunta

Conform IGPF, în primul semestru al anului, fie în intervenţii punctuale, fie în cadrul unor acţiuni de amploare, desfăşurate în colaborare cu Garda Naţională de Mediu şi Direcţia Generală a Vămilor, au fost oprite la intrarea în ţară mai multe transporturi cu peste 2.773 tone constând în: metale, textile/îmbrăcăminte, sticlă, plastic, carton şi hârtie, mobilier, acumulatori, componente auto.

URMĂREŞTE-NE PE GOOGLE NEWS

Mai multe articole din secțiunea Economie

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră