duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Un bătrân a rămas fără bani după ce a vrut să scoată „țara din faliment”. A dat bani unui necunoscut

Data publicării: 16.02.2024 • 07:08 Data actualizării: 16.02.2024 • 10:02
Un bătrân a rămas fără bani după ce a vrut să scoată „țara din faliment”. A dat bani unui necunoscut - Foto: Arhiva / imagine cu caracter ilustrativ
Un bătrân a rămas fără bani după ce a vrut să scoată „țara din faliment”. A dat bani unui necunoscut - Foto: Arhiva / imagine cu caracter ilustrativ

Un bătrân a rămas fără bani după ce a vrut să scoată „țara din faliment”. A dat bani unui necunoscut. Cum și-a dat seama că a fost păcălit și ce a făcut?

Un bătrân a rămas fără bani după ce a vrut să scoată „țara din faliment”. A dat bani unui necunoscut. Cum și-a dat seama că a fost păcălit și ce a făcut?

A vrut să scoată „țara din faliment”

Un bărbat de 74 de ani din Alba a fost prejudiciat cu 94.000 de lei, după ce persoane care au pretins că sunt reprezentanți ai „platformei de protejare a populației Române de viitoare dificultăți financiare”.

Reprezentanții l-au convins să instaleze pe telefon o aplicație cu ajutorul căreia au asigurarea controlului asupra dispozitivului, informează IPJ Alba.

Citește și: Companiile Google, Facebook și Twitter, obligate de UE să combată conturile false și deepfake-urile

„Inspectoratul de Poliție Județean Alba prezintă un nou caz de fraudă informatică, ce a avut drept consecință prejudicierea unei persoane în vârstă de 74 de ani cu suma de 94.000 de lei. Aceasta s-a adresat poliției la data de 12 februarie 2024 și a sesizat că, în perioada 21 ianuarie - 9 februarie 2024, persoane necunoscute, pretinzând că sunt reprezentanți ai platformei de protejare a populației Române de viitoare dificultăți financiare, l-au contactat telefonic și l-au îndemnat să trimită o sumă de bani, la alegere, pentru sprijinirea financiară a țării, pentru ca, în urma acestui demers, să obțină și beneficii financiare, sub forma unor dividende", potrivit unui comunicat transmis joi AGERPRES.

Pentru a avea posibilitatea să încaseze așa-zisele dividende, vârstnicul a fost convins să-și instaleze pe telefon o aplicație cu ajutorul căreia escrocii au avut controlul asupra dispozitivului său.

„Următorul pas făcut de escroci a fost efectuarea a două tranzacții, în valoare totală de 94.000 de lei, din contul de economii al vârstnicului către alte două conturi necunoscute acestuia”, se precizează în comunicat.

Poliţiştii au deschis o anchetă sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune şi efectuarea operaţiunilor financiare în mod fraudulos.

Citește și: Difuzarea de clipuri și imagini deepfake va fi interzisă. Cât de mari sunt amenzile

Săptămâna trecută, IPJ Alba anunța că o femeie din Alba Iulia a fost victima unei infracțiuni informatice prin metoda phishing, rămânând, printre altele, fără un depozit bancar de 10.000 de lei.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră